Notowania tuczników w wielu europejskich krajach ustabilizowały się na bardzo niskim poziomie. Powoduje to, że produkcja przestała być opłacalna, ponieważ nie pokrywa podstawowych kosztów.
Ceny skupu żywca wieprzowego ustabilizowały się na niskim poziomie. Obecnie uzyskiwane za odstawione zwierzęta stawki nie pokrywają kosztów produkcji.
Tuczniki na europejskim rynku w pierwszym tygodniu 2021 r. nie odnotowały większych zmian cen. Ich notowania ustabilizowały się na niskim poziomie, który nie gwarantuje pokrycia kosztów produkcji.
W Niemczech liczba świń czekających w kolejce do rzeźni wzrosła ze względu na zmniejszenie liczby ubojów w okresie okołoświątecznym – informuje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej POLPIG.
W ostatnim kwartale ubiegłego roku import prosiąt z Danii i Holandii do Niemiec spadł średnio o 40 tys. sztuk tygodniowo. Mimo to podaż żywca przekracza moce przerobowe zakładów i niemieccy rolnicy będą musieli poczekać jeszcze wiele tygodni na ustabilizowanie sytuacji.
Notowania warchlaków zarówno w Danii ja i w Niemczech przez dłuższy czas nie zmieniały się. W minionym tygodniu odnotowano wzrost ich cen. Warchlaki w Niemczech w notowaniach z 8 stycznia bieżącego roku podrożały o 1 euro za...
Kolejnym problemem jest trzecia fala koronawirusa, która pojawiła się w wielu krajach. W efekcie niektóre zakłady wprowadziły obowiązkowe testy dla pracowników powracających po świątecznej przerwie do pracy.
Pozytywne wyniki testów dla wielu zakładów oznaczają ograniczenia w produkcji lub jej całkowite wstrzymanie na okres kwarantanny.
Trzecim bodźcem wpływającym na ceny tuczników jest wirus afrykańskiego pomoru świń (ASF), który rozszerza się w Niemczech. Przyniósł on dodatkową presję cenową dla branży w całej Unii Europejskiej.
W rezultacie cena skupu tuczników spadła w wielu krajach poniżej opłacalności produkcji. W notowaniach niemieckiej dużej giełdy z dnia 6 stycznia cena pozostała bez zmian na poziomie 1,19 euro za kg wagi bitej ciepłej (wbc).
Kraje wolne od wirusa ASF pozostają teraz w najlepszej sytuacji, ponieważ mogą eksportować wieprzowinę do Chin. Różnica w cenie skupu żywca w Niemczech w porównaniu z Hiszpanią przekroczyła 30 centów za kg wbc.
Polscy hodowcy i producenci znaleźli się w jeszcze trudniejszej sytuacji. Krajowe ceny skupu są niższe od niemieckich.
Średnio w kraju za klasę E hodowcy uzyskiwali 4,65 zł za kg. Nadwyżka żywca w Niemczech spowodowała presję na ceny skupu na rynku polskim, która według przewidywań ekspertów z POLPIG będzie stopniowo spadać w nadchodzących tygodniach.
-
Więcej informacji na temat hodowli trzody chlewnej znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu Hoduj z Głową Świnie. ZAPRENUMERUJ