Produkcja tuczników. Najtaniej robią to Duńczycy i Hiszpanie
Hodowcy trzody chlewnej z Danii i Hiszpanii produkują najtaniej. Tak wynika z opublikowanego przez brytyjską organizację branżową AHDB, (Agriculture and Horticulture Development Board), która zrzesza producentów rolnych, raportu dotyczącego kosztów produkcji wieprzowiny w 2017 roku.
Wyprodukowanie 1 kilograma wieprzowiny w 2017 roku najtańsze było właśnie w Danii i Hiszpanii.
Koszt produkcji 1 kg wieprzowiny w Danii wyniósł średnio 1,36 euro za kg wagi bitej ciepłej (wbc), a w Hiszpanii 1,37 euro za kg wbc. W przeliczeniu na polską walutę daje to około 5,7 zł.
Będzie odwet Litwy? Trwa spór o wieprzowinę
Analitycy Krajowego Związku Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej podkreślają, że wyniki te są zaskakujące zwłaszcza w przypadku Hiszpanii. W tym kraju panują bowiem wysokie temperatury, które nie sprzyjają produkcji trzody chlewnej.
W jaki sposób zatem producenci trzody chlewnej w Hiszpanii jak i Danii osiągnęli takie rezultaty?
"Produkcja w tych krajach jest zintegrowana pionowo. Integratorzy negocjują korzystne warunki na wszystkie środki produkcji służące dla produkcji żywca. Wynegocjowane ceny są nieosiągalne dla rolników kupujących indywidualnie" czytamy w komunikacie KZP-PTCH.
Hodowcy są rozczarowani. Dobrze, że 2018 rok już się zakończył
Koszt produkcji 1 kg wieprzowiny w całej Unii Europejskiej wyniósł 1,55 euro/kg tj. około 6,5 zł.
Hodowcy trzody chlewnej w Niemczech, co nieco zaskakujące, produkowali drożej. Wytworzenie 1 kg wieprzowiny kosztowało tam 1,56 euro tj. aż o 14 proc. więcej niż w Danii i Hiszpanii.
Analitycy KZP-PTCH podkreślają jednak, że w Niemczech nie ma integracji pionowej. Dlatego koszty produkcji są tak wysokie, a produkcja trzody chlewnej w tym kraju maleje, w przeciwieństwie do Danii i Hiszpanii, gdzie się rozwija.
Dla porównania koszt produkcji 1 kg wieprzowiny w USA w 2017 roku spadł poniżej 1 euro i wyniósł 0,98 euro tj. aż o 36 proc. mniej niż w UE.
- Tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ