Producenci świń mają dostać większe wsparcie

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Aneta Oksiuta PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
20-12-2022,9:55 Aktualizacja: 21-12-2022,6:16
A A A

Wprowadzenie limitu zużycia oleju napędowego przy produkcji trzody chlewnej, do czego przysługuje zwrot części podatku akcyzowego zawartego w cenie paliwa zakupionego do produkcji świń - zakłada projekt ustawy MRiRW. Zmiana dotyczy zwiększenia wsparcia finansowego do wykorzystywanego w produkcji rolnej paliwa.

Chodzi o Projekt nowelizacji ustawy o zwrocie podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej, który ukazał się Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Osobą odpowiedzialną za opracowanie projektu jest Ryszard Bartosik, wiceminister rolnictwa.

cena tuczników, trzoda chlewna, żywiec wieprzowy, niemiecka cena

Ceny w skupie tuczników ustabilizowały się

Świąteczny wzrost notowań w skupie żywca wieprzowego wyhamował. Ceny w większości krajów Unii Europejskiej pozostały bez zmian.    Notowania tuczników w ciągu tygodnia nie zmieniły się we Francji, Holandii, Belgii, Danii i...

"W projekcie ustawy proponuje się wprowadzenie limitu zużycia oleju napędowego do (...) jednej świni, do którego przysługuje zwrot części podatku akcyzowego zawartego w cenie paliwa zakupionego do produkcji świń" - napisano w wykazie.

Jak wskazano, "zmiana ustawy ma na celu zmniejszenie kosztów produkcji w gospodarstwach rolnych produkujących świnie, przez zwiększenie wsparcia finansowego do wykorzystywanego w produkcji rolnej paliwa".

"W ostatnim czasie w związku z inwazją Rosji na Ukrainę drastycznie wzrosły koszty produkcji rolnej, w tym związane z wykorzystaniem paliwa. Wzrost kosztów produkcji świń powoduje, że staje się coraz mniej opłacalna" - wskazali autorzy projektu ustawy.

W wykazie podkreślono, że stosowanie nowoczesnych technologii produkcji powoduje wzrost zużycia paliwa do prac polowych związanych z przygotowaniem pożywienia dla świń, do celów grzewczych, do oświetlenia czy tez napędu maszyn i urządzeń.

"Natomiast na przykład w przypadku krów mlecznych, w gospodarstwach produkujących mleko na dużą skalę, w dawce żywieniowej krów duży udział mają pasze wysoko nakładochłonne, tzn. kiszonki i sianokiszonki. Taka technologia żywienia zwierząt ma bezpośredni związek z większym obciążeniem kosztem paliwa kosztów ogółem utrzymania świń" - podano.

Planowany termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów to jeszcze bieżący rok.
 

Więcej informacji na temat hodowli i produkcji trzody chlewnej znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ
 
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA