Rosnące koszty produkcji, które wynikają z drożejących pasz i energii sprawiają , że wielu hodowców rezygnuje z hodowli. Taka sama sytuacja dotyczy rolników Duńskich, którzy w ciągu ostatnich 12 miesięcy ograniczyli pogłowie świń o 1,8%.
Liczba świń w Danii w ciągu ostatnich 12 miesięcy zmniejszyła się o 1,8%. Według danych duńskiego urzędu statystycznego spadki odnotowano we wszystkich kategoriach i grupach wiekowych.
Dania odnotował spadek pogłowia trzody chlewnej. W ciągu ostatnich 12 miesięcy łączna liczba świń zmniejszyła się o 1,8% i osiągnęła wartość 13,15 mln sztuk.
Tamtejszy urząd statystyczny podaje, że spadki dotyczą wszystkich kategorii i grup wiekowych. W kategorii zwierząt hodowlanych liczba świń w ciągu roku spadła aż o 3,2%. Pogłowie loszek pierwiastek w tym okresie zmniejszyło się o 10%.
Liczba świń rzeźnych spadła o 2,3% do wartości 3,2 mln sztuk. Ceny tuczników w skupach są niskie w większości krajów Unii Europejskiej, co ma miejsce od dłuższego czasu.
Krajowa produkcja trzody chlewnej gwałtownie zmniejsza się, a liczba stad spadła już poniżej 70 tys. Wielkopolska Izba Rolnicza (WIR) apeluje do rządu o natychmiastowe działania. Wysokie koszty produkcji oraz niskie ceny w skupie...
Kraje Wspólnoty borykają się z nadpodażą wieprzowiny w następstwie koronawirusa, afrykańskiego pomoru świń (ASF) w Niemczech i we Włoszech oraz spadku chińskiego popytu na import.
Rentowność producentów, jak informuje euromeatnews.com, jest poważnie zagrożona, więc spadek pogłowia świń w Danii nie powinien być zaskoczeniem.
Duncan Wyatt z Rady Rozwoju Rolnictwa i Ogrodnictwa (AHDB) podkreślił, że w duńskiej produkcji wieprzowiny tkwi duży potencjał i miejsce rolników, którzy rezygnują z produkcji powinno w krótkim czasie być zajęte przez kolejnych producentów.
Dania jest kluczowym dostawcą do Wielkiej Brytanii. Jednak według prognozy konkurencyjne cenowo mięso wieprzowe z Danii będzie w kolejnych tygodniach zalegać w chłodniach z uwagi na mniejszy popyt na rynku.
Pod koniec stycznia, Danish Crown oszacował, że w gospodarstwach partnerskich pojawiło się niemal 300 tys. świń czekających na ubój. Jest to efekt przestojów wynikających z Covid-19.
Koszty produkcji świń nadal rosną i są związane z drożejącymi paszami i energią. Sytuację komplikuje spadek cen w skupach. Dlatego w Danii opracowywane są nowe programy pomocowe, które zmniejszą straty między innymi producentów sprzedających przerośnięte tuczniki.
Więcej informacji na temat hodowli trzody chlewnej znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ