Otwarcie restauracji w Polsce może zwiększyć popyt na wieprzowinę co przełoży się na wzrost cen tuczników. Taki scenariusz przewidują eksperci z Krajowego Związku Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej POLPIG.
Pandemia koronawirusa w coraz większym stopniu oddziałuje na rynek wieprzowiny. Sytuację może poprawić stopniowe odmrażanie gospodarki i otwarcie restauracji.
W zakładach mięsnych w wielu krajach wprowadzono wymagania dotyczące zachowania odpowiedniej odległości między pracownikami linii produkcyjnych.
Spowodowało to spowolnienie produkcji, a tym samym spadek liczby ubijanych świń. Niższe potrzeby surowcowe, jak informuje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej POLPIG, od razu wywołują presję na ceny skupu żywca.
Ceny żywca wieprzowego w Unii Europejskiej spadają od połowy marca. Wówczas zamknięte zostały punkty gastronomiczne. Trzoda chlewna w Unii Europejskiej w kwietniu osiągnęła średnią cenę na poziomie 178,66 euro za 100 kg. W...
We Włoszech liczba ubijanych świń spadła o 20%. Jest to efekt zamknięcia lub ograniczenia produkcji w wielu zakładach mięsnych.
Hodowcy świń i producenci tuczników z uwagi na spadające ceny kierują do rzeźni lżejsze zwierzęta oraz starają się sprzedawać większe partie świń.
W Niemczech z uwagi na mniejszy popyt do końca maja zamknięto małą giełdę.
Wielu producentów chciało sprzedać swoje świnie w tym samym czasie, co napędzało spadek cen skupu.
Ograniczony popyt spowodował, że notowania tuczników w Belgii spadły aż o 17 centów za kilogram wagi bitej ciepłej w porównaniu do poprzedniego tygodnia.
Szansą dla europejskich producentów jest zamknięcie wielu zakładów mięsnych w USA. Dzięki temu więcej wieprzowiny może trafić z Unii Europejskiej do Chin i na inne rynki azjatyckie.
Potwierdzają to większe dostawy europejskiej wieprzowiny do Korei Południowej i Japonii.
W krajowych rzeźniach spadki notowań skupu tuczników ustały, a ceny pozostały na poziomie z ubiegłego tygodnia.
Odmrażanie gospodarki i otwarcie restauracji w Polsce od poniedziałku (18 maja), jak podkreślają eksperci POLPIG, będzie sprzyjało poprawie sytuacji na rynku wieprzowiny.
-
Informacje dotyczące hodowli i produkcji trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ