Niemcy borykają się z ogromną nadprodukcją tuczników. Wynosi ona około 1 mln sztuk, a nadprodukcja wieprzowiny sięga 300 tys. ton.
Niemcy w wyniku pandemii koronawirusa oraz afrykańskiego pomoru świń (ASF) zmagają się z dużą nadprodukcją tuczników. Według wstępnych szacunków może ona sięgać 1 mln świń.
Koronawirus spowodował ograniczenia ubojów w niemieckich rzeźniach. Dodatkowo całą sytuację komplikuje rozprzestrzenianie się wirusa ASF w populacji dzików oraz wstrzymanie eksportu wieprzowiny przez kraje azjatyckie.
Dla niektórych rolników sytuacja staje się desperacka, ponieważ główne rynki eksportowe w Azji są zamknięte, a podaż na rynku Unii Europejskiej przekracza obecnie możliwości popytu – informuje euromeatnews.com.
Blokowanie przemieszczania świń ze stref ASF nadal ma miejsce. Problemy dotyczą głównie nowych obszarów objętych czerwoną i niebieską strefą, gdzie wirus wcześniej nie występował. Rolnicy nadal skarżą się, że po ponad 6 latach...
Służby weterynaryjne w Niemczech ogłosiły, że liczba przypadków ASF u dzików wzrosła w tym tygodniu o ponad 300.
Wirusem zostały dotknięte 4 strefy we wschodnich Niemczech. Jednak do tej pory nie potwierdzono tam żadnego ogniska choroby u trzody chlewnej.
Trzy strefy znajdują się w Brandenburgii, a jeden w Saksonii. W tym miesiącu potwierdzono 49 przypadków, 18 w powiecie Gorlitz w Saksonii i 31 w powiecie Markish-Oderland w Brandenburgii.
Od września obowiązuje zakaz eksportu niemieckiej wieprzowiny na rynki Azji, w tym do Chin, Korei Południowej, Japonii i na Filipiny.
Popyt w niektórych państwach członkowskich Unii Europejskiej wzrósł, ale nadprodukcja w Niemczech sięga ponad 1 mln tuczników. Kraj ten ma do wprowadzenia na rynek unijny około 300 tys. ton wieprzowiny.
Tak duża podaż z pewnością odbije się na dalszych spadkach cen tuczników w Unii Europejskiej.
Więcej informacji na temat hodowli trzody chlewnej znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu Hoduj z Głową Świnie. ZAPRENUMERUJ