Ognisko ASF w woj. mazowieckim. Niemal 3,5 tys. świń do ubicia

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
16-07-2019,17:25 Aktualizacja: 16-07-2019,17:25
A A A
Wirus afrykańskiego pomoru świń (ASF) atakuje kolejne gospodarstwa w Polsce utrzymujące trzodę chlewną. Główny lekarz weterynarii poinformował dziś (16 lipca) o 20. w tym roku ognisku choroby.
 
ASF w stadzie trzody chlewnej został potwierdzony na podstawie wyników badań otrzymanych 16 lipca 2019 r. z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach.
 
Wirus został zawleczony do gospodarstwa, w którym utrzymywano 3347 świń, położonym w gminie Cegłów w powiecie mińskim w województwie mazowieckim. 
 
wieprzowina, Irlandia Północna, wirus ASF, trzoda chlewna

ASF dotarł do Irlandii Północnej w kiełbasie z Azji

DNA wirusa afrykańskiego pomoru świń zostało wykryte w nielegalnie przywiezionej do Irlandii Północnej kiełbasie wyprodukowanej w Azji. Służby celne pracujące na lotniskach w Irlandii Północnej, jak informuje portal Pig Progress, w...
Gospodarstwo znajduje się na obszarze objętym ograniczeniami (obszar określony w części II załącznika do decyzji KE 2014/709/UE).
 
Jest to drugie ognisko choroby dzisiaj potwierdzone przez głównego lekarza weterynarii. Poprzednie nr 19 wyznaczono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 23 świnie, położonym w gminie Wohyń w powiecie radzyńskim w województwie lubelskim. 
 
Od początku tego roku służby weterynaryjne poinformowały o wystąpieniu 1358 przypadków u dzików oraz 20 ognisk u trzody chlewnej.
 
Mapa ognisk i przypadków ASF w Polsce oraz aktualny zasięg obszarów objętych restrykcjami znajdują się TUTAJ
 
  • Informacje dotyczące afrykańskiego pomoru świń oraz tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ
 
 
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA