Ognisko ASF nr 46. wybuchło po niemal miesiącu przerwy

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
25-09-2019,20:40 Aktualizacja: 25-09-2019,20:41
A A A

Wirus afrykańskiego pomoru świń po niemal miesiącu przerwy dostał się do kolejnego gospodarstwa. Dzisiaj tj. 25 września Inspekcja Weterynaryjna potwierdziła 46. ognisko ASF w naszym kraju.

Główny lekarz weterynarii poinformował o wyznaczeniu 46. ogniska ASF w Polsce w 2019 roku.

Ognisko zostało potwierdzone 24 września na podstawie wyników badań otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach.

46. ognisko ASF w Polsce w tym roku stwierdzono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 10. świń.

#HejHejterze, Fundacja Polska Ziemia, rolnicy, ekoaktywiści

NIE dla hejtu na rolników

"Gwałcą krowy”, znęcają się nad kurami, niszczą środowisko - czy naprawę tacy są polscy rolnicy?" czytamy w komunikacie wydanym przez Fundację Polska Ziemia. Rusza kampania #HejHejterze! Jej celem jest pokazanie z czym na co dzień,...

Gospodarstwo to jest położone w gminie Lidzbark Warmiński w powiecie lidzbarskim w województwie warmińsko-mazurskim na obszarze objętym ograniczeniami (obszar określony w części II załącznika do decyzji KE 2014/709/UE).

W gospodarstwie, w którym wyznaczono ognisko ASF, wdrożone zostały procedury związane z likwidacją choroby.

W 2019 roku służby weterynaryjne potwierdziły już tym samym 46. ognisk ASF w Polsce. Pierwsze z nich wybuchło 29 stycznia w gospodarstwie, w którym utrzymywano 67 świń położonym w gminie Gołdap w powiecie gołdapskim w województwie warmińsko-mazurskim.

trzoda chlewna, pogłowie, cena, Polska

Pogłowie trzody chlewnej w Polsce spada, a cena rośnie

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) liczba świń w czerwcu bieżącego roku spadła o niemal 9 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2018 r. Pogłowie trzody chlewnej w połowie roku wyniosło 10 780,5 tys. sztuk.  ...

Ostatnie ognisko nr 45. zostało potwierdzone 29 sierpnia w gospodarstwie, w którym utrzymywano 10 świń położonym w gminie Jeziorany w powiecie olsztyńskim w województwie warmińsko-mazurskim.

Więcej informacji na ten temat można znaleźć TUTAJ.

Inspekcja Weterynaryjna w 2019 roku potwierdziła również 1689 przypadków ASF u dzików. Więcej informacji na temat najnowszych przypadków można znaleźć TUTAJ.

Mapę ognisk i przypadków ASF oraz aktualny zasięg obszarów objętych restrykcjami zgodnie z decyzją wykonawczą Komisji (UE) nr 2018/263 z dnia 20 lutego 2018 r. można znaleźć TUTAJ.

  • Więcej aktualnych informacji na temat afrykańskiego pomoru świń będzie można znaleźć w najnowszym wydaniu magazynu Hoduj z Głową Świnie. ZAPRENUMERUJ

 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA