Nowe przypadki ASF. Przedłużono zakaz przewozu świń
W związku z ASF władze Korei Płd. przedłużyły zakaz transportu zwierząt, ludzi i sprzętu z ferm i ubojni trzody chlewnej oraz fabryk paszy. Od 17 września w kraju potwierdzono siedem ognisk choroby.
Służy badają również dwa inne zgłoszone w czwartek przypadki podejrzewanego ASF. Do tego dnia z powodu choroby wybito 22 tys. sztuk trzody, a do prewencyjnego uboju zakwalifikowano już 60 tys. kolejnych świń - poinformowało ministerstwo rolnictwa.
Ognisko ASF nr 46. wybuchło po niemal miesiącu przerwy
Resort przedłużył o kolejne dwa dni wprowadzony we wtorek zakaz przewożenia zwierząt, ludzi i sprzętu z zakładów związanych z hodowlą trzody chlewnej w całym kraju. Podobny zakaz obowiązywał przez dwa dni w ubiegłym tygodniu.
Według Yonhapu prewencyjny ubój dotyczy wszystkich zwierząt na fermach trzody chlewnej położonych w promieniu 3 km od wykrytych ognisk.
Pierwszy przypadek ASF w Korei Południowej potwierdzono 17 września na fermie w pobliżu granicy z Koreą Północną. Od tamtej pory w kraju wykryto sześć innych ognisk choroby.
Korea Północna informowała w maju Światową Organizację Zdrowia Zwierząt (OIE) o wykryciu wirusa ASF w swoich hodowlach niedaleko granicy z Chinami. Władze w Seulu prowadzą dochodzenie, by ustalić, jaką drogą doszło do zakażenia na fermach w Korei Płd.
Latem 2018 roku wirus po raz pierwszy zaatakował w Chinach, gdzie przyczynił się do spadku pogłowia trzody chlewnej o jedną trzecią, windując ceny wieprzowiny i zmuszając władze do uruchomienia rezerw strategicznych tego mięsa.
Później chorobę wykryto również w Wietnamie, Mongolii, Laosie, Kambodży, Birmie i na Filipinach - wynika z danych Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO).
- Więcej aktualnych informacji na temat afrykańskiego pomoru świń będzie można znaleźć w najnowszym wydaniu magazynu Hoduj z Głową Świnie. ZAPRENUMERUJ