Niemieccy producenci likwidują lochy. W Chinach hodowcy dostają ponad 10 zł za kg

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
28-12-2015,12:20 Aktualizacja: 28-12-2015,12:22
A A A

Ceny skupu tuczników w Unii Europejskiej pod koniec 2015 r. utrzymują się na stałym poziomie. Jak informuje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej po tym, jak zostały one zablokowane w Niemczech do 4 stycznia 2016 r. na poziomie 1,25 Euro za kg, podobnie sytuacja wygląda w innych krajach.

Przedświąteczny handel wieprzowiną spowodował wzrost popytu na surowiec. Stąd ceny skupu nie malały, a utrzymywały się na stałym poziomie. Jedynie w Danii zostały one skorygowane i w porównaniu do 51 tygodnia 2015 r. w 52 tygodniu tj. od 20 do 27 grudnia zmalały z 1,32 do 1,29 €/kg tj. ok. 5,46 zł/kg wbc.

Jak informuje KZP-PTCh w Holandii zakład mięsny Vion Food Group rozpoczął testy programu pilotażowego, który polega na wprowadzeniu nowego systemu ustalania cen skupu tuczników co cztery tygodnie. Ma on obowiązywać od 1 stycznia 2016 r.

W Niemczech, mimo zamrożenia cen na poziomie 1,25 Euro/kg, dla wielu producentów świń są one nieopłacalne. Zdaniem niektórych obserwatorów niemieckiego rynku tracą oni średnio ok. 20 Euro na tuczniku. Stąd wielu z nich likwiduje swoje hodowle. Skala tego zjawiska może objąć nawet 1 mln macior z ferm, które zajmowały się wyłącznie produkcją prosiąt. Jako główną przyczynę tej sytuacji wymienia się utratę rosyjskiego rynku.

Jak donosi KZP-PTCh w Rosji nastąpiło spowolnienie dynamicznego planu zwiększenia krajowej produkcji świń. Mimo to nasi wschodni sąsiedzi w najbliższym czasie nie zamierzają otworzyć się na import wieprzowiny m.in. z UE. Obecnie tamtejsi hodowcy otrzymują ok. 5,56 zł/kg.

W Chinach cena za żywiec wynosi ponad 10 zł/kg dzięki czemu produkcja tuczników jest tam niezwykle opłacalna. Jednak mimo to tamtejsze państwowe rezerwy są na wyczerpaniu. Wszystko przez spowolnienie gospodarki oraz spadek importu produktów spożywczych.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA