Niemieccy producenci likwidują lochy. W Chinach hodowcy dostają ponad 10 zł za kg
Ceny skupu tuczników w Unii Europejskiej pod koniec 2015 r. utrzymują się na stałym poziomie. Jak informuje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej po tym, jak zostały one zablokowane w Niemczech do 4 stycznia 2016 r. na poziomie 1,25 Euro za kg, podobnie sytuacja wygląda w innych krajach.
Przedświąteczny handel wieprzowiną spowodował wzrost popytu na surowiec. Stąd ceny skupu nie malały, a utrzymywały się na stałym poziomie. Jedynie w Danii zostały one skorygowane i w porównaniu do 51 tygodnia 2015 r. w 52 tygodniu tj. od 20 do 27 grudnia zmalały z 1,32 do 1,29 €/kg tj. ok. 5,46 zł/kg wbc.
Jak informuje KZP-PTCh w Holandii zakład mięsny Vion Food Group rozpoczął testy programu pilotażowego, który polega na wprowadzeniu nowego systemu ustalania cen skupu tuczników co cztery tygodnie. Ma on obowiązywać od 1 stycznia 2016 r.
W Niemczech, mimo zamrożenia cen na poziomie 1,25 Euro/kg, dla wielu producentów świń są one nieopłacalne. Zdaniem niektórych obserwatorów niemieckiego rynku tracą oni średnio ok. 20 Euro na tuczniku. Stąd wielu z nich likwiduje swoje hodowle. Skala tego zjawiska może objąć nawet 1 mln macior z ferm, które zajmowały się wyłącznie produkcją prosiąt. Jako główną przyczynę tej sytuacji wymienia się utratę rosyjskiego rynku.
Jak donosi KZP-PTCh w Rosji nastąpiło spowolnienie dynamicznego planu zwiększenia krajowej produkcji świń. Mimo to nasi wschodni sąsiedzi w najbliższym czasie nie zamierzają otworzyć się na import wieprzowiny m.in. z UE. Obecnie tamtejsi hodowcy otrzymują ok. 5,56 zł/kg.
W Chinach cena za żywiec wynosi ponad 10 zł/kg dzięki czemu produkcja tuczników jest tam niezwykle opłacalna. Jednak mimo to tamtejsze państwowe rezerwy są na wyczerpaniu. Wszystko przez spowolnienie gospodarki oraz spadek importu produktów spożywczych.