Nie będzie interwencji państwa na rynku trzody. Resort wyjaśnia

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
19-08-2021,15:20 Aktualizacja: 19-08-2021,14:10
A A A

Ministerstwo rolnictwa odpowiedziało na wniosek samorządu rolniczego w sprawie potrzeby podjęcia interwencji na rynku trzody chlewnej w związku z cenami skupu niepokrywającymi nawet kosztów produkcji.

Jak podkreślił wiceminister rolnictwa Szymon Giżyński - jeśli chodzi o ceny żywca - rynek wieprzowiny objęty jest przepisami Wspólnej Polityki Rolnej, określonymi w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1308/2013. Ten akt prawny (wraz z aktami wydawanymi na jego podstawie) reguluje zakres i charakter środków rynkowych oraz zasady ich wdrażania i wykaz produktów objętych danym rodzajem interwencji rynkowej.

trzoda chlewna, itd, trzoda, świnie

Izba punktuje program wsparcia producentów trzody

Wielkopolska Izba Rolnicza przesłała swoje uwagi do propozycji zawartych w ogłoszonym przez ministerstwo rolnictwa programie wsparcia dla producentów trzody chlewnej. "Uwagi te są wynikiem naszych wewnętrznych analiz, bieżącego...
- Rozporządzenie to określa również kompetencje dla Komisji Europejskiej w tej materii. W przypadku rynku wieprzowiny przepisy ww. rozporządzenia nie przewidują w ramach interwencji publicznej mechanizmu skupu interwencyjnego. W celu przywrócenia równowagi na rynku możliwe są natomiast dopłaty do prywatnego przechowywania wieprzowiny, przy czym decyzja o ich przyznaniu wymaga przedłożenia przez Komisję Europejską stosownego projektu rozporządzenia wykonawczego, które następnie podlega procedurze głosowania przedstawicieli państw członkowskich UE. Cytowane przepisy nie przyznają uprawnień do podejmowania na szczeblu krajowym decyzji o zastosowaniu mechanizmów o charakterze interwencji rynkowej, w tym np. uruchomienia skupu interwencyjnego produktów rolnych - precyzuje wiceszef resortu rolnictwa.

Dalej w obszernej odpowiedzi wskazuje na krajowe mechanizmy wsparcia realizowane na rynku wieprzowiny, m.in. na ustawę o szczególnych rozwiązaniach związanych z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Z całym pismem wiceministra można zapoznać się tutaj.

  • Więcej informacji na temat hodowli trzody chlewnej znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA