Nie będzie dopłat za utrzymywanie świń na wybiegach?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
11-01-2020,9:00 Aktualizacja: 11-01-2020,8:52
A A A
Rząd chciał przeznaczyć dodatkowe środki dla hodowców utrzymujących trzodę chlewną na wybiegach. Jednak do czasu całkowitej eradykacji wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF) w Polsce dopłaty te nie są planowane. 
 
Wirus ASF wciąż pojawia się w kolejnych rejonach kraju. W związku z tym eksperci z Krajowego Związku Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej (KZP-PTCH) apelowali aby nie propagować utrzymywania świń na wybiegach.
 
Chcieli oni by rząd odstąpił od planowanych dopłat za dobrostan zwierząt w wariantach 1.3 i 1.4 rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania ”Dobrostan zwierząt” do momentu całkowitej eradykacji wirusa ASF z kraju.
 
asf w lubuskiem, koła łowieckie, walka z asf w polsce, Lubuskie Forum Rolnicze, odstrzał dzików

Rolnicy i myśliwi piszą do premiera. 7 postulatów w sprawie ASF

Odblokowania polowań w czerwonej strefie, zapewnienia odpowiedniej liczby chłodni i przeprowadzenia kampanii informacyjnej w mediach - tego domagają się zgodnie lubuskie środowiska rolnicze i myśliwskie. Przedstawiciele Lubuskiego Forum Rolniczego...
Dopłaty miały być realizowane z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020.
 
Nowy projekt rozporządzenia uniemożliwia składanie wniosków o przyznanie dopłat za utrzymywanie świń na wybiegach w przypadku, gdy w załączniku do decyzji wykonawczej Komisji 2014/709/UE z dnia 9 października 2014 r. w sprawie środków kontroli w zakresie zdrowia zwierząt w odniesieniu do ASF w niektórych państwach członkowskich i uchylającej decyzję wykonawczą 2014/178/UE (Dz. Urz. UE L 295 z 11.10.2014, str. 63, z późn. zm.) w której są wymienione obszary położone na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. 
 
Tym samym do momentu całkowitej eliminacji wirusa ASF z kraju dopłaty za utrzymywanie świń na wybiegach nie są planowane. Zdaniem ekspertów zmniejszy to ryzyko przedostania się choroby do stada świń. 
 
  • Informacje dotyczące hodowli i produkcji trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ

 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA