Myśliwi i weterynarze sprawdzą na dzikach szybki test na ASF

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
08-03-2021,18:55 Aktualizacja: 08-03-2021,19:06
A A A

Polski Związek Łowiecki poinformował, że uczestniczy w ocenie przydatności szybkiego testu do badania obecności antygenu wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASFV) firmy Allbiotech.

W działaniach - pod patronatem Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi - PZŁ bierze udział wraz z Głównym Inspektoratem Weterynarii oraz Państwowym Instytutem Weterynaryjnym-Państwowy Instytutem Badawczym.

ASF, afrykański pomór świń, przypadki choroby, wirus ASF, padłe dziki, Polska, Niemcy

ASF. Ponad 4 tys. zarażonych dzików na pograniczu polsko-niemieckim

Zwiększa się liczba dzików zarażonych afrykańskim pomorem świń (ASF) na pograniczu polsko-niemieckim. W Niemczech do 5 lutego potwierdzono 685 przypadków choroby.   Liczba dzików, u których potwierdzono ASF na...

"Badania terenowe obejmują wykonanie testów na 500 dzikach pozyskanych przez myśliwych. Przeprowadzone zostaną w wybranych punktach przechowywania tusz dzików położonych na terenie województw: lubelskiego, mazowieckiego, podkarpackiego, podlaskiego oraz warmińsko-mazurskiego" - wskazali łowczy w swoim serwisie informacyjnym.

W badaniach uczestniczyć będą również Zakłady Higieny Weterynaryjnej właściwe dla Zarządów Okręgowych PZŁ, z terenu których pochodzić będą tusze dzików do testów.

"Celem badań jest wdrożenie szybkiego testu diagnostycznego do zastosowania bezpośrednio w terenie przez myśliwych oraz służby weterynaryjne, tak aby maksymalnie skrócić czas oczekiwania na wynik badania w celu wykrycia wirusa ASF oraz eliminowanie rozprzestrzeniania się choroby, a także szybszy obrót tuszami pozyskanych dzików" - zaznacza PZŁ.
 

  • Więcej informacji na temat ASF znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu Hoduj z Głową Świnie. ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA