Koronawirus spowodował zamknięcie wielu rzeźni w USA oraz zmniejszenie wydajności w funkcjonujących zakładach. W efekcie rolnicy nie mają gdzie odstawiać tuczników i część z nich trafia do utylizacji.
Pandemia koronawirusa w USA doprowadziła do zamknięcia wielu ubojni. Rolnicy w efekcie nie mają gdzie odstawiać zwierząt i są zmuszeni do ich eutanazji.
Kryzys na amerykańskim rynku wieprzowiny rozpoczął się w połowie kwietnia, kiedy zdolność uboju i przetwórstwa zaczęła się zmniejszać z powodu zamykania zakładów przez COVID-19.
Miesiąc po pierwszym zamknięciu ubojni tysiące zdrowych i gotowych do sprzedaży świń poddano eutanazji i przetworzono na kompost, który trafił na wysypiska śmieci. Część zwierząt przetworzono na tłuszcz i inne produkty uboczne, informuje portal 3trzy3.pl.
Tuczniki w Danii w ubiegłotygodniowych notowaniach potaniały. Natomiast cena warchlaków, oferowanych w trzech głównych grupach zdrowotnych, pozostała bez zmian. Cena tuczników w duńskich notowaniach Danish Crown...
Nasilająca się pandemia spowodowała, że niemal w każdej większej ubojni świń w Stanach Zjednoczonych wystąpiły problemy wynikające ze spowolnienia, zmian w procedurach pracy lub całkowitego zamknięcia.
Obecnie wszystkie ubojnie wznowiły pracę, ale tylko kilka z nich działa na pełnym poziomie produkcyjnym.
Na rynku czeka na skup wiele tysięcy świń, których waga ciągle rośnie. Te, które nie trafią do rzeźni będą musiały być utylizowane.
Ich liczba w kolejnych miesiącach będzie zależała od tego jak skutecznie producenci spowolnią wzrost trzody chlewnej i ile mają miejsca do przechowywania zwierząt w oczekiwaniu na sprzedaż.
Ważnym czynnikiem jest również czas, w którym wydajność ubojni wróci do maksymalnego poziomu.
Francja zamyka rzeźnię Tradivial położoną w regionie Doliny Środkowej Loary. Powodem tej decyzji jest potwierdzenie koronawirusa u części załogi pracującej w tym zakładzie. Koronawirusa potwierdzono u 34 osób załogi pracującej w...
Niektórzy rolnicy przetrzymują świnie w nieużywanych budynkach i w korytarzach chlewni, a w mniejszych fermach, zwierzęta są wypuszczane na ogrodzone wybiegi.
Niektórzy rolnicy, aby spowolnić wzrost świń stosują odpowiednie diety, zwiększają temperaturę i wilgotność w pomieszczeniach lub gęstość obsady w granicach dobrostanu.
Część rolników zdecydowała się również na eutanazję wszystkich urodzonych prosiąt, aby stworzyć miejsce dla tuczników.
Część ubijanych świń jest również kierowana do banków żywności.
Średnia krajowa waga ubojowa w USA wynosi obecnie 291 funtów, czyli około 132 kg, a wydajność ubojowa sięga 2 750 000 sztuk na tydzień.
Większość rzeźni z uwagi na obostrzenia wprowadzone w celu ochrony pracowników przed koronawirusem pracuje z wydajnością 70-85%.
W supermarketach można kupić ograniczoną ilość pakowanego mięsa, a jego cena wzrosła o 20-40%. Sytuacja ta może spowodować długofalowe spowolnienie produkcji mięsa.
-
Informacje dotyczące hodowli i produkcji trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ