Stowarzyszenie Otwarte Klatki złożyło zawiadomienie do prokuratury. Dotyczy ono protestu rolników z AGROunii i porzucenia na ulicy ciała tucznika.
Protest rolników zrzeszonych w AGROunii odbył się z 12 na 13 grudnia we Warszawie w okolicy domu Jarosława Kaczyńskiego. W ramach protestu rozrzucono ziemniaki, kapustę i jajka na warszawskim Żoliborzu oraz ciało tucznika.
Michał Kołodziejczak, lider protestujących tłumaczył podjęte działania chęcią wyrażenia niezadowolenia rolników, którzy w jego opinii nie otrzymali odpowiedniej pomocy od rządu.
Cztery osoby otrzymały mandaty od policji za tamowanie i zaśmiecanie ul. Mickiewicza w Warszawie w nocy z soboty na nadzielę - powiedział w niedzielę PAP rzecznik KSP nadkom. Sylwester Marczak. Rolnicy z AGROunii rozrzucili na ulicy m.in. jajka,...
Jak informuje Stowarzyszenie Otwarte Klatki "szczególnie szokujące było wykorzystanie jako rekwizytu martwego tucznika."
Aktywiści stowarzyszenia postanowili przyjrzeć się sprawie i wysłali do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa znęcania się nad zwierzętami, polegającego na pozbawieniu życia tucznika bez wyraźnych ku temu wskazań.
- Ustawa o ochronie zwierząt jasno wskazuje, że zabrania się zabijania zwierząt, z wyjątkiem uboju i uśmiercania zwierząt gospodarskich w celu pozyskania mięsa i skór - mówi Paweł Rawicki, prezes Stowarzyszenia Otwarte Klatki.
- Nie mamy pewności co do pochodzenia świni użytej w proteście. Nie wiemy kto dokonał uboju ani co stało się z jej ciałem po proteście. Nie ma prawa do zabijania zwierząt w celu wyrażenia swojej frustracji. Tucznik został użyty jako rekwizyt i to nigdy nie powinno mieć miejsca - dodaje Rawicki.
Otwarte Klatki uwzględniły też w zawiadomieniu możliwość zakłócenia spokoju i wywołania zgorszenia poprzez porzucenie ciała świni na ulicy.
Aktywiści podkreślają również, że w dobie walki z ASF pozostawienie martwego tucznika w miejscu, w którym mogło z nim mieć kontakt wiele osób zajmujących się gospodarstwami, w tym hodowlą trzody chlewnej, mogło być naruszeniem przepisów.
-
Więcej informacji na temat hodowli trzody chlewnej znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu Hoduj z Głową Świnie. ZAPRENUMERUJ