Liczba stad świń w Polsce wciąż maleje
Liczba zarejestrowanych stad trzody chlewnej w Polsce wynosi obecnie 61,5 tysięcy.
Liczba stad świń, jak informuje w swoim raporcie Gobarto Hodowca, na podstawie danych ARiMR z 5 lipca, w okresie ostatnich trzech miesięcy zmalała do 4,6 tys. tj. o 7%.
W drugim kwartale 2022 r. dziennie ubywało 51 stad, podobnie jak między styczniem a marcem.
Pogłowie trzody chlewnej w Polsce na początku lipca wyniosło 9,72 mln sztuk. Dla porównania na początku roku było to 10,14 mln.
- Pogłowie trzody chlewnej w Polsce na początku lipca wyniosło 9,72 mln sztuk
- W drugim kwartale 2022 r. dziennie ubywało 51 stad świń
- Średnia wielkość stada świń w Polsce wynosi 158 zwierząt
- 55% krajowego pogłowia świń znajduje się w stadach liczących powyżej 1000 sztuk
Refundacja wydatków na bioasekurację tylko do 22 lipca
Pogłowie maleje, ale nie wszędzie
Spadki w ostatnich 3 miesiącach odnotowało 10 z 16 województw. Największe redukcje dotyczą woj. małopolskiego (8,93%), podkarpackiego (7,14%), lubuskiego (5,40%) i świętokrzyskiego (4,43%).
Znaczny przyrost pogłowia odnotowały z kolei województwa dolnośląskie (16,05 %) oraz mazowieckie (5,31%).
Coraz większe stada świń
Wciąż obserwujemy wzrost liczebności świń w stadach. W 2016 r. liczyło ono średnio 48 sztuk. Obecnie, jak wynika z danych Gobarto Hodowca, jest to 158 sztuk.
Dane za II kwartał 2022 r. podtrzymują trend wzrostowy w stadach powyżej 1000 sztuk. Znajduje się w nich ok. 55% krajowego pogłowia świń tj. ok. 5,5 mln. sztuk.
Ceny tuczników w wielu krajach UE bez zmian
Uwagę zwraca zauważalny wzrost liczby najmniejszych stad tj. do 5 świń. Ta produkcja obejmuje jednak zaledwie 0,37% pogłowia trzody chlewnej w Polsce tj. około 36 tys. sztuk.
- Problemy polskich producentów trzody chlewnej, których konsekwencją jest rezygnacja z produkcji świń, wynikają przede wszystkim z braku opłacalności, bardzo wysokich i stale rosnących kosztów produkcji oraz zagrożenia ASF. Pojawia się obawa przed niską ceną w strefie czerwonej lub/i decyzjami administracyjnymi inspekcji weterynaryjnej. Powodem w wielu przypadkach jest także brak możliwości spełnienia podstawowych zasad bioasekuracji - wyjaśnia Piotr Karnas, dyrektor ds. rozwoju trzody chlewnej Gobarto Hodowca i dodaje:
- Jednocześnie te trudności hodowców są katalizatorem zmian całego sektora. Od kilku lat gospodarstwa trzodowe się modernizują i profesjonalizują. Dziś 9 na 10 świń w Polsce utrzymywanych jest w stadach powyżej 100 szt. a ponad połowa świń produkowana jest w gospodarstwach utrzymujących ponad 1000 sztuk. Rynek tj. ubojnie oczekuje od producentów świń powtarzalnych ilościowo i jakościowo partii tuczników, a takie są w stanie zapewnić jedynie więksi producenci.
Dane dotyczące pogłowia świń w Polsce z podziałem na poszczególne województwa znajdziesz TUTAJ
Więcej informacji na temat hodowli i produkcji trzody chlewnej znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ