Kanada odnotowuje kolejny wzrost pogłowia trzody chlewnej

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
10-04-2017,12:30 Aktualizacja: 10-04-2017,11:43
A A A
Pogłowie trzody chlewnej w Kanadzie zwiększyło się już czwarty rok z rzędu. Liczba świń na początku stycznia wzrosła o 2 proc. i wyniosła 13,7 mln sztuk – informuje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej.
 
Liczba warchlaków w stosunku do stanu sprzed roku zwiększyła się o 3 proc., a tuczników o 2 proc., co świadczy o nadchodzącym wzroście liczby ubojów już w pierwszej połowie bieżącego roku. 
 
pogłowie świń, USA, USDA

Pogłowie świń w USA wzrosło o 4 procent

Pogłowie świń w Stanach Zjednoczonych na dzień 1 marca br. według raportu USDA wzrosło. Liczba tuczników w skali roku zwiększyła się o 2 754 tys. sztuk, a macior o 88 tys. sztuk – informuje Krajowy Związek Pracodawców...
Produkcja żywca wieprzowego w Kanadzie zwiększy się, ale sytuacja na tamtejszym rynku tuczników może poprawić się dzięki spodziewanemu wzrostowi eksportu prosiąt o 3 proc. do Stanów Zjednoczonych.
 
Eksport wieprzowiny w minionym roku zwiększył się o 7 proc. i głównie wynikał ze wzrostu zapotrzebowania na to mięso na rynku chińskim. 
 
Osłabienie waluty kanadyjskiej w stosunku do dolara amerykańskiego sprzyjało konkurencyjności produktów z Kanady. W ubiegłym roku 30 proc. całości eksportu wieprzowiny trafiało na rynek amerykański, a 8 proc. do Meksyku w ramach umowy NAFTA.
 
Kanada jest trzecim na świecie eksporterem wieprzowiny. Ewentualny wzrost eksportu wieprzowiny do krajów azjatyckich będzie stanowiło bezpośrednie zagrożenie dla pozycji państw unijnych na tych rynkach.
 

 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA