Jakie ruszta są najlepsze dla świń?
System bezściołowy zakłada utrzymywanie trzody chlewnej bezpośrednio na litej posadzce betonowej albo rusztach szczelinowych.
Najpopularniejsze są obecnie ruszta betonowe cechujące się dużą wytrzymałością i odpornością na działanie agresywnego środowiska.
Podłogi betonowe są z natury chłodne, stąd nie zaleca się ich stosowania dla najmniejszych prosiąt i warchlaków.
Ruszta bardzo dobrze spełniają swoją rolę, zwłaszcza latem, w kojcach dla loch i tuczników oraz knurów.
Ściółka dla świń. Jej zalety i wady
Locha karmiąca, w odróżnieniu od młodych prosiąt i z uwagi na niezaburzony proces sekrecji mleka w gruczole mlekowym, powinna mieć zapewniony dostęp do niższych temperatur.
Stąd właśnie ruszta żeliwne lub betonowe są dla tej grupy i kategorii wiekowej najkorzystniejsze.
Wymagania dla rusztów
Uwzględniając element dobrostanu zwierząt, jakim są urazy kończyn, należy mieć na uwadze wielkość szczeliny. Nie powinna ona przekraczać 14 i 18 mm w podłogach dla warchlaków i tuczników.
Warchlaki i tuczniki powinny chodzić po ruszcie o szerokości beleczek wynoszących odpowiednio 50 i 80 mm.
Zwierzęta te z uwagi na swoją anatomię i budowę kończyn muszą mieć odpowiedni komfort stąpania i poruszania się bez ryzyka, że poszczególne elementy raciczki wpadną w takie szczeliny i zakleszczą się.
Import żywca wieprzowego może ograniczyć wzrost cen tuczników
W przypadku prośnych macior wymagania są nieco inne. Podłoże zgodnie z obowiązującymi przepisami ma składać się w 50% z powierzchni do leżenia, natomiast szczeliny nie powinny zajmować więcej niż 10%.
Przyjazne dla prosiąt
Alternatywą dla dogrzewania osesków w kojcach porodowych są rozwiązania polegające na stosowaniu ogrzewania podłogowego. Jego zaletą jest przede wszystkim równomierny rozkład energii cieplnej na powierzchni.
Starsze prosięta i warchlaki bardzo często przebywają na podłodze z polimerobetonu lub tworzyw sztucznych, zazwyczaj z polipropylenu. Jest on o wiele bardziej przyjazny i przyjemny w bezpośrednim kontakcie ze skórą zwierząt.
Takie ruszta są lekkie, trwałe i nie wchodzą w reakcję z większością związków chemicznych mających miejsce w pomieszczeniu inwentarskim. Ponadto charakteryzują się łatwością w montażu, demontażu i czyszczeniu.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w magazynie „Hoduj z Głową Świnie” nr 1/2024. ZAPRENUMERUJ