Jak szerzy się ASF?
ASF jest chorobą, która szerzy się powoli. Mogą minąć tygodnie lub miesiące zanim wszystkie świnie w dużym stadzie ulegną zarażeniu.
Największym czynnikiem ryzyka przeniesienia ASF na świnie jest ich bezpośredni kontakt z krwią chorych zwierząt. Możliwość zakażenia występuje również przy skarmianiu trzody odpadami zawierającymi zainfekowane wirusem mięso, styczność ze skażonymi przedmiotami oraz przez kleszcze z rodzaju Ornithodoros, które wcześniej żerowały na chorym gospodarzu.
ASF nie rozprzestrzenia się tak gwałtownie jak pryszczyca, grypa czy klasyczny pomór świń. Pozwala to na utrzymanie stosunkowo małych stref z ograniczeniami.
W przypadku kontaktu świni zakażonej ze zdrową objawy kliniczne u zdrowej sztuki ujawniają się najwcześniej po 14 dniach.
Szerzenie się choroby w populacji dzików jest uzależnione od ich liczby na danym terenie. Badania wykazały, że wraz ze wzrostem zagęszczenia dzików rośnie liczba zwierząt zakażonych. Na terenach, gdzie przebywało 11 dzików na 1 tys. ha znaleziono 3 zakażone osobniki, a przy zagęszczeniu 23 dzików na 1 tys. ha, było ich już 39 sztuk
W powiatach z wyznaczoną strefą zapowietrzoną liczba dzików wynosi 1-2 zwierząt na km2, a na zachód od tego regionu jest ich znacznie mniej (0,3-0,5 sztuki na km2).
Za wolne szerzenie się wirusa odpowiada wysoka śmiertelność chorych zwierząt, która wynosi ponad 90 proc. Ogranicza to możliwość przeniesienia wirusa na duże odległości.