Hodowcy świń mają płacić za badania? Trwają konsultacje
Wojewódzcy lekarze weterynarii na prośbę głównego lekarza weterynarii prowadzą konsultacje wśród hodowców i producentów świń w sprawie urzędowego uwolnienia kolejnych regionów Polski od choroby Aujeszkyego u świń.
Konsultacje te, jak informuje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej, mają pokazać stanowisko hodowców w tej sprawie.
Szczególnie chodzi o spodziewane utrudnienia w przemieszczaniu świń między regionami o różnym statusie epizootycznym choroby Aujeszkyego.
Ministerstwo rolnictwa poinformowało, że główny lekarz weterynarii ma wziąć wyniki konsultacji pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o ewentualnym zgłoszeniu kolejnych regionów Polski do Komisji Europejskiej.
Przypadki ASF ciągle się pojawiają, ale stanowią je pojedyncze dziki
Polska wymaga, aby świnie przywożone na jej terytorium były wolne od choroby Aujeszkyego. W tym celu muszą one posiadać urzędowo potwierdzone dodatkowe gwarancje weterynaryjne z kraju eksportującego
Ministerstwo rolnictwa uważa, że nie ma konieczności dodatkowego badania przywożonych zwierząt, ponieważ są one rutynowo badane w państwie pochodzenia.
Świnie przemieszczane do regionu urzędowo wolnego od choroby Aujeszkyego, zgodnie z decyzją Komisji Nr 2008/185/ WE, muszą być przebadane laboratoryjnie w celu wykluczenia u nich wirusa choroby.
Badania te nie wynikają z programu zwalczania i monitorowania choroby Aujeszkyego na terytorium kraju, który jest finansowany ze środków budżetu państwa, a z odrębnych przepisów unijnych.
Ministerstwo rolnictwa uważa więc, że nie ma instrumentów prawnych pozwalających na finansowanie takich badań z budżetu państwa. To hodowcy, którzy chcą przemieścić świnie pochodzące z regionów o niższym statusie epizootycznym w odniesieniu do choroby Aujeszkyego do regionów urzędowo wolnych, powinni płacić za te badania.
Pismo ministerstwa rolnictwa w tej sprawie można znaleźć TUTAJ
- Tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ