Strefy afrykańskiego pomoru świń są wyznaczane po wybuchu ogniska choroby, a ich celem jest ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa. Francja prowadzi negocjacje z Chinami, aby te uznały europejskie stref ASF i nie wstrzymywały importu.
Trwają negocjacje przedstawicieli Francji i Chin w sprawie akceptacji europejskich stref afrykańskiego pomoru świń (ASF). Są one wyznaczane na terenach, na których zaatakuje wirus ASF, a ich celem jest ograniczenie rozprzestrzeniania się choroby.
Negocjacje z Chinami w sprawie akceptacji stref ASF kilka miesięcy temu prowadziły Niemcy. Jednak rozmowy okazały się być nieskuteczne.
Kolejną próbę negocjacji podjęła Francja, która jest bliska osiągnięcia porozumienia z Chinami - informuje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej (KZP-PTCH).
Główny lekarz weterynarii poinformował o nowych przypadkach afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików w Polsce. Obecność wirusa potwierdzono w województwie mazowieckim, lubelskim oraz warmińsko-mazurskim. Służby...
Na rynku Państwa Środka deficyt wieprzowiny wynosi 10 mln ton rocznie. W związku z tym kraj ten łagodniej podchodzi do możliwości zaakceptowania unijnych stref ASF.
Tamtejsze władze obawiają się wzrostu inflacji spowodowanej rosnącymi cenami żywności. W ostatnim czasie notowania żywca wieprzowego w Chinach wzrosły do ponad 33 juanów za kilogram, co w przeliczeniu na polską walutę daje około 18 złotych za kilogram.
Uzyskanie porozumienia pozwoli krajom unijnym zabezpieczyć najpoważniejszy rynek zbytu w przypadku, gdyby wirus pojawił się np. na terenie Niemiec czy Francji.
W sytuacji zamknięcia rynków azjatyckich z powodu wirusa ASF dla dużego eksportera unijnego może wywołać kryzys w całej europejskiej branży.
Jak dodają eksperci z KZP-PTCH ogromny deficyt wieprzowiny w Chinach sprawia, że obecni eksporterzy nie są w stanie zaspokoić potrzeb tego rynku.
-
Więcej aktualnych informacji na temat afrykańskiego pomoru świń będzie można znaleźć w najnowszym wydaniu magazynu Hoduj z Głową Świnie. ZAPRENUMERUJ