EuroTier 2016 - podsumowanie
Na targach EuroTier 2016 złote i srebrne medale przyznano 25 produktom. W dziale związanym z produkcją trzody chlewnej przyznano złoty medal aplikacji PiggyCheck, służącej do zdalnego ustalania masy i rozmiarów tuczników bezpośrednio w kojcu, bez potrzeby przeganiania ich na wagę.
W tegorocznej edycji niemal 60 proc. wystawiających firm pochodziła spoza Niemiec. Największa ilość wystawców przyjechała z Holandii, Belgii Francji, Włoch, Danii, Hiszpanii Wielkiej Brytanii, Turcji oraz Austrii. Ponadto z Chin przyjechało 180 wystawców. Oczywiście nie zabrakło także firm z Polski.
Organizatorzy targów podali, że w imprezie wzięło udział 2629 wystawców z 58 krajów. Targi odwiedziło 163 tys. ludzi związanych z branżą produkcji zwierzęcej. Wyniki ankiety jaką przeprowadzili organizatorzy targów EuroTier 2016 wśród odwiedzających (na grupie 2499 osób) pokazały, że największym zainteresowaniem cieszyły się stoiska z ofertami dla produkcji bydła (co wyraziło 59% badanych), dla produkcji trzody chlewnej (38% badanych), drobiu (29%), koni (11%) oraz owiec i kóz (11%). Wśród ankietowanych jako rolnicy zdeklarowało się 66 % osób biorących udział w tym badaniu.
Cena tuczników pnie się w górę
Komisja ekspertów powołana przez DLG (Niemiecki Towarzystwo Rolnicze) przyznała nagrody Innovation Award EuroTier 2016 (nagrody za innowacyjność) spośród 251 zatwierdzonych zgłoszeń. Złote i srebrne medale przyznano 25 produktom. W dziale związanym z produkcją trzody chlewnej przyznano złoty medal aplikacji PiggyCheck zaprezentowanej przez firmę Meier-Brakenberg GmbH & Co. KG z Niemiec. Jest to oprogramowanie wykorzystujące aparat 3D do zdalnego ustalania masy i rozmiarów tuczników bezpośrednio w kojcu, bez potrzeby przeganiania ich na wagę. Informacja dotycząca masy ciała tucznika jest wyświetlana na ekranie urządzenia zaraz po wykonaniu zdjęcia.
Większość tegorocznych innowacji na targach EuroTier 2016 wśród ofert skierowanych dla producentów świń dotyczyło przygotowania jednorodnych mieszanek paszowych i procesu dystrybucji pasz, dostosowanego do żywienia wielofazowego. Także przedstawiono nowoczesne rozwiązania z zakresu oprogramowania i wykorzystania aplikacji mobilnych, które wykorzystują cyfrowy zapis obrazu do analizy stada.
Oprócz urządzeń wykorzystywanych w produkcji trzody chlewnej na targach prezentowały się firmy oferujące materiał genetyczny. Wśród nich znalazły się między innymi Pic, Choice Genetics, DanBred oraz Topigs Norsvin, który promował swoją nową loszkę. Szerszą relację z targów przedstawimy w pierwszym numerze „Hoduj z głową świnie”, który ukarze się na początku 2017 roku.