Eksport wieprzowiny wciąż idzie w górę
Od stycznia do kwietnia UE wyeksportowała na rynki krajów trzecich ok. 1 260 tys. ton żywca, mięsa, podrobów i przetworów wieprzowych (w wadze produktu). To o 35 proc. więcej niż w tym samym czasie przed rokiem.
Eksperci Komisji Europejskiej informują, że w strukturze towarowej sprzedaży największy udział miały mięso mrożone (50 proc.) oraz podroby i słonina (43 proc.), których wysłano odpowiednio o 53 proc. i 28 proc. więcej niż rok wcześniej - informuje FAMMU/FAPA. Spadł natomiast wywóz świeżego mięsa (13 proc.), kiełbas i przetworów (7 proc.) oraz żywca wieprzowego (16 proc.).
Tuczniki podrożały o kolejne 10 groszy za kilogram
Największymi dostawcami mięsa i produktów wieprzowych na rynki trzecie były Niemcy, Hiszpania i Dania. Wszyscy najważniejsi eksporterzy zanotowali znaczny wzrost wysyłek, co pozwoliło na częściowe złagodzenie presji podażowej na unijnym rynku i niewielki wzrost cen.
W drugiej połowie roku prognozowany jest nawet spadek produkcji wieprzowiny w UE, co przy utrzymaniu się wysokiego tempa wzrostu sprzedaży może przyczynić się do poprawy nastrojów wśród producentów.
Głównymi odbiorcami towarów z UE były kraje azjatyckie: Chiny, Hongkong, Japonia, Filipiny i Korea Płd. Państwo Środka zakupiło na przykład prawie dwa razy więcej produktów wieprzowych niż w pierwszych czterech miesiącach ubiegłego roku.
Wspólnota zakupiła natomiast od stycznia do kwietnia w krajach trzecich ok. 10 tys. ton mięsa, podrobów i przetworów wieprzowych (w wadze produktu) - o 14 proc. mniej niż przed rokiem. W strukturze towarowej zakupów dominowały podroby i tłuszcze (65 proc. udział). Najważniejszym dostawcą do Unii była tradycyjnie Szwajcaria.