Według prognoz Komisji Europejskiej, w 2016 r. unijny eksport mięsa wieprzowego wzrośnie w skali roku prawdopodobnie o 24 proc. do rekordowego poziomu 2,7 mln ton, głównie dzięki znacznemu zapotrzebowaniu ze strony Chin.
Produkcja wieprzowiny brutto w UE wzrośnie w bieżącym roku o 1 proc. do 23,6 mln ton, a w 2017 r. obniży się o 0,3 proc. do 23,5 mln ton - prognozują eksperci Komisji Europejskiej.
Według spisu pogłowia trzody chlewnej z maja i czerwca stado reprodukcyjne świń w krajach będących głównymi producentami w Unii zmniejszyło się o 420 tys. szt. Największe redukcje odnotowano w Polsce (150 tys. szt.), Niemczech (107 tys. szt.), Holandii (53 tys. szt.), Hiszpanii (34 tys. szt.) i we Francji (29 tys. szt.) - informuje FAMMU/FAPA.
Krzysztof Jurgiel przedłożył wniosek o wsparcie w sektorze wieprzowiny w związku z wystąpieniem ASF w Polsce. Zostanie on rozpatrzony podczas posiedzenia unijnej rady ministrów ds. rolnictwa i rybołówstwa, które odbędzie się w...
Pomimo tego, w drugim kwartale 2016 roku produkcja wieprzowiny w UE wzrosła o 3,2 proc. w skali roku wobec 0,7 proc. w pierwszym kwartale. To efekt wysokiego eksportu do Chin oraz znacznej zwyżki cen wieprzowiny.
Prawie wszystkie państwa członkowskie zanotowały w drugim kwartale wzrosty produkcji lub spowolnienie jej spadku. Poziom wytwarzania zmniejsza się jednak nadal w Danii, Austrii i Belgii.
Pomimo spadku pogłowia loch produkcja w pierwszym półroczu nadal rosła m.in. w Holandii, Polsce oraz we Francji. Było to możliwe dzięki wysokiemu importowi trzody, a zwłaszcza prosiąt.
Wewnątrzunijny handel żywą trzoda chlewną staje się w ostatnich latach coraz ważniejszy i stanowi już ponad 10 proc. ubojów. W pierwszej połowie 2016 r. wymiana ta w sztukach zmniejszyła się jednak o 14 proc.
W drugim półroczu br. przewidywane jest spowolnienie unijnej produkcji wieprzowiny z uwagi na dalszą redukcję pogłowia loch i niedobór prosiąt. Spożycie mięsa na jednego mieszkańca UE w 2016 r. spadnie w skali roku o 1 proc. do 40,9 kg, a w 2017 r. ustabilizuje się zgodnie z tendencją obserwowaną w ostatnich 10 latach.
Tuczniki w Rosji obecnie kosztują 111 rubli za kg żywca, w przeliczeniu na naszą walutę to około 6,92 zł. Jednocześnie rosyjscy producenci trzody chlewnej na jednej sztuce osiągają zysk około 230 zł – informuje Krajowy Związek...
Według prognoz Komisji Europejskiej w 2016 r. unijny wywóz mięsa wieprzowego wzrośnie w skali roku o 24 proc. do rekordowego poziomu 2,7 mln ton, głównie dzięki znacznemu zapotrzebowaniu ze strony Chin.
Prowadzone negocjacje w sprawie dostępu do innych rynków zbytu, zamkniętych ze względu na restrykcje sanitarno-weterynaryjne, mogą jeszcze poprawić sytuację unijnych eksporterów.
Od stycznia do lipca unijna sprzedaż wieprzowiny wzrosła aż o 44 proc. W drugim kwartale wywóz do Chin przekraczał 100 tys. ton miesięcznie i stanowił ponad 40 proc. całkowitej sprzedaży.
Wpłynęło to na systematyczny wzrost stawek wieprzowiny. W lipcu za 100 kg mięsa płacono 165 euro. Za prosię w sierpniu płacono natomiast 43 euro (+30 proc. r/r).