EFSA publikuje wytyczne dotyczące poprawy dobrostanu świń

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
22-08-2022,17:35 Aktualizacja: 22-08-2022,16:07
A A A
Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) opublikował raport na temat dobrostanu trzody chlewnej w gospodarstwach.
 
Raport zawiera szereg szczegółowych zaleceń oraz odpowiedzi na pytania zadane w ramach europejskiej inicjatywy obywatelskiej bez klatek.
 
Raport przygotowany przez EFSA, jak podaje euromeatnews.com, ma zostać wydany w nadchodzącym roku w ramach strategii "Od pola do stołu". Zawiera on szczegółowe propozycje poprawy dobrostanu wszystkich kategorii świń hodowlanych utrzymywanych w Unii Europejskiej.
 
Eksperci poruszyli tematy związane z liczbą czynnych sutków u loch, negatywnym wpływem ograniczenia ruchu zwierząt, stresu grupowego oraz cieplnego, a także uporczywego głodu lub pragnienia. 
 
#HodowcyRazem, trzoda chlewna, maciory, lochy, trzoda chlewna, dobrostan świń, jarzma, klatki, prosięta, świnie, ASF

Manipulacje w raporcie o końcu epoki klatkowej

Inicjatywa #HodowcyRazem zrzeszająca hodowców i producentów wielu gatunków zwierząt gospodarskich zapoznała się z polską wersją raportu "Koniec epoki klatkowej". W swoim komunikacie odniosła się do tej publikacji....
Raport zawiera zalecenia dotyczące postępowania, które należy podjąć w celu usunięcia i zapobiegania zagrożeniom oraz łagodzenia skutków w przypadku zbyt niskiego poziomu dobrostanu. 
 
Można tam znaleźć zalecenia dotyczące postępowania w przypadku obgryzania ogonów u świń. Eksperci EFSA sugerują również, które wskaźniki dotyczące zwierząt można gromadzić w rzeźniach w celu monitorowania poziomu dobrostanu na fermach trzody chlewnej.
 
Wszystkie zebrane w raporcie wytyczne są oparte na ustaleniach i ekspertyzach naukowych. Jest to pierwsza z serii opinii naukowych na temat dobrostanu zwierząt gospodarskich, o które zwróciła się Komisja Europejska. 
 
Przygotowane przez EFSA opracowanie stanowi podstawę naukową do poparcia wniosku ustawodawczego Komisji Europejskiej, który ma zostać przedstawiony w drugiej połowie 2023 r. w ramach przeglądu przepisów dotyczących dobrostanu zwierząt.
 
Więcej informacji na ten temat znajdziesz TUTAJ
 

Więcej informacji na temat hodowli i produkcji trzody chlewnej znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ

 
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA