Dziki należy wyszukiwać również w innych województwach

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
20-11-2019,23:30 Aktualizacja: 21-11-2019,6:32
A A A

Główny lekarz weterynarii potwierdził występowanie wirusa afrykańskiego pomoru świń w województwie lubuskim już u 20 dzików.

Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej podaje, że według nieoficjalnych informacji w ciągu ostatniego weekendu liczba znalezionych martwych dzików na przeszukiwanym terenie wyniosła 29.

Wirus ASF w woj. lubuskim został wykryty przez przypadek. Zakażony patogenem dzik został zabity w wypadku komunikacyjnym.

"Nie można wykluczyć, że podobna sytuacja występuje również w innych województwach zachodnich. W naszej opinii nie powinniśmy zwlekać i wyrywkowo przeszukać tereny dużego zagęszczenia dzików w województwach pomorskim, zachodniopomorskim, wielkopolskim i dolnośląskim. Wszystkie znalezione padłe dziki należałoby poddać badaniom w kierunku ASF" czytamy w komunikacie KZP-PTCH.

wirus ASF, ASF w Lubuskiem, ASF w woj. lubuskim

Ardanowski: analizowane jest, skąd się wziął wirus ASF w Lubuskiem

Trwają próby ustalenia, w jaki sposób wirus afrykańskiego pomoru świń przeniósł się na teren zachodniej Polski - powiedział minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski, zapytany we wtorek przez PAP o przypadki ASF u...

Hodowcy należący do związku uważają również, że wszelkie polowania dewizowe czyli z udziałem myśliwych z innych państw, powinny zostać wstrzymane.

Na parkingach leśnych powinny się znaleźć zamykane pojemniki na odpadki żywnościowe, które w ten sposób zostaną zabezpieczone przed dostępem do nich dzików.

Pojemniki te powinny być regularnie opróżniane przez odpowiedzenie służby.

Konieczne wydaje się również rozmieszczenie tablic informacyjnych dla kierowców i podróżnych o zasadach zachowania się na terenach zagrożonych ASF.

"Powinniśmy zachęcić rząd niemiecki do wybudowania płotu na Odrze, który zapobiegłby przedostaniu się zakażonych dzików na teren Niemiec. Wzdłuż płotu w pasie 50 km niemieccy myśliwi powinni przeprowadzić intensywny odstrzał dzików. Brak potwierdzonych przypadków ASF u dzików na terenie Niemiec jest w interesie producentów świń. Albowiem zamkniecie azjatyckich rynków eksportowych dla niemieckiej wieprzowiny może spowodować dramatyczny spadek cen żywca wieprzowego w całej Unii Europejskiej" czytamy w komunikacie związku.

  • Więcej aktualnych informacji na temat afrykańskiego pomoru świń będzie można znaleźć w najnowszym wydaniu magazynu Hoduj z Głową Świnie. ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA