Tuczarnie, które łącznie pomieszczą 2 tys. świń należą do Joanny i Marcina Lemańskich z miejscowości Zalesie w woj. warmińsko-mazurskim. Oficjalne otwarcie obiektów odbyło się 27 października i zgromadziło liczne grono rolników.
Dwie bliźniacze chlewnie o długości 65 m i szerokości 14 m są wybudowane z pustaka ceramicznego porotherm o grubości 38 cm.
Tuczem świń Urszula Karska zajmuje się od ponad 15 lat. Do tej pory posiadała budynek przeznaczony na 800 tuczników. 15 października wraz z firmą Terraexim-Agroimpex Sp. z o.o. zaprezentowała nową tuczarnię na 1800 sztuk. Budowa tuczarni o...
Każdy budynek jest przeznaczony na 1000 tuczników i jest podzielony na dwie komory w proporcji 1/3 do 2/3. Pomiędzy nimi są pomieszczenia, w których znajdują się sterowniki wentylacji i oświetlenia oraz zawory i filtry wody z możliwością podłączenia dozownika leków.
Posadzki w kojcach są pokryte szczelinowymi rusztami betonowymi, pod którymi znajduje się kanał gnojowicowy o głębokości 1,5 metra.
Wygrodzenia kojców są wykonane z paneli PCV o grubości 3,5 cm oraz ze słupków ze stali kwasoodpornej.
W każdym kojcu znajduje się automat paszowy oraz dwa poidła miskowe, które są wyposażone w zawory odcinające dopływ wody do każdego z nich osobno.
Pasza do karmideł będzie transportowana za pomocą paszociągu spiralnego z silosów ustawionych na szczycie budynków.
W tuczarniach zastosowano system wentylacji podciśnieniowej. Świeże powietrze z zewnątrz jest doprowadzone przy pomocy zaworów ściennych regulowanych automatycznie. Z kolei zużyte powietrze jest usuwane przez kominy wentylacyjne o średnicy 63 cm z wentylatorami, których obroty są regulowane przez sterowniki klimatu z wmontowanymi falownikami.
Wyposażenie obiektu zapewniła firma Terraexim-Agroimpex sp. z o.o., a kontrakt na tucz hodowca podpisał z AgriPlus.
Więcej informacji na temat tuczarni Joanny i Marcina Lemańskich będzie można znaleźć w najbliższym numerze czasopisma Hoduj z Głową Świnie 6/2016.