Do końca roku trzeba spisać zwierzęta

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
04-12-2016,19:00 Aktualizacja: 04-12-2016,19:36
A A A

Od 18 października br. obowiązują nowe zasady dotyczące identyfikacji i rejestracji zwierząt gospodarskich. Trzeba pamiętać m.in. o dokonaniu spisu stanu stada do końca grudnia. Pojawiły się natomiast kłopoty z interpretacją przepisów w zakresie znakowania świń.

Zgodnie z nowym prawem, posiadacz zwierzęcia gospodarskiego (bydła, owiec, kóz i świń) zobowiązany jest do dokonania spisu zwierząt przebywających w siedzibie stada - co najmniej raz na dwanaście miesięcy, nie później jednak niż 31 grudnia. Co istotne, taki spis powinien powstać w każdym gospodarstwie także za rok 2016.

asf,  program bioasekuracji, świnie, trzoda chlewna, hodowla świń

Wieś czeka rewolucja? Hodowla świń profesjonalna albo żadna

Ministerstwo rolnictwa chce wprowadzić w życie zmiany, które mogą doprowadzić do likwidacji małych gospodarstw, gdzie trzymane są świnie także na własny użytek. Resort przekonuje, że to jedyny sposób zwalczenia ASF w kraju. Jak...
Ustalone podczas spisu liczba i numery identyfikacyjne tych zwierząt rolnik przekazuje właściwemu miejscowo kierownikowi Biura Powiatowego Agencji i Restrukturyzacji Rolnictwa w terminie 7 dni od dnia dokonania tego spisu i umieszcza w księgach rejestracji.

Formularze spisu stanu stada dostępne są w siedzibach biur ARiMR oraz na jej stronie internetowej (zamieszczono tam również informację o zasadach przy wypełnianiu tego dokumentu).

Nie wszystko w nowych przepisach jest jednak tak jasne. Do Krajowej Rady Izb Rolniczych napływają sygnały od rolników dotyczące znakowania świń w przypadku, gdy zwierzęta zostały przemieszczone do siedziby stada innej niż siedziba stada urodzenia i przebywają w stadzie dłużej niż 30 dni. Wówczas bowiem mają obowiązek dodatkowo oznakować takie zwierzaki poprzez wytatuowanie numeru identyfikacyjnego.

afrykański pomór świń, ASF, wirus, podlaskie, trzoda chlewna, wieprzowina, świnie

ASF: rolnicy łamią zakaz i handlują trzodą chlewną

Walka z afrykańskim pomorem świń może być wyjątkowo trudna ze względu na lekkomyślność rolników. Wielu z nich lekceważy ostrzeżenia i nielegalnie handluje trzodą chlewną na obszarach objętych zakazem. Do takich sytuacji dochodzi między...
Ale - jak wytyka rolniczy samorząd - wprowadzone przepisy nie precyzują, w jakim terminie świnie te maja być oznakowane nowym numerem stada. Z tego powodu zarówno rolnicy, jak i służby kontrolne ARiMR i Inspekcji Weterynaryjnej w różny sposób interpretują termin ponownego oznakowania.

"Wydaje się, iż powtórne kolejne oznakowanie świń powinno następować najpóźniej dzień przed opuszczeniem stada. Ze względu, iż rolnikom, zgodnie z art. 33 ust 1 ustawy z dnia 4 kwietnia 2004 r. o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt, grożą kary za nieoznakowanie świń w określonym terminie, zarząd KRIR wystąpił do ministra rolnictwa o jednolitą interpretację wprowadzonych przepisów odnośnie terminów znakowania świń w takich przypadkach" - poinformowała KRIR.

Samorząd zasugerował również wprowadzenie możliwości (do wyboru przez rolnika) stosowania kolczyków, a nie kolejnych tatuaży. Bo często przedmiotem przemieszczeń pomiędzy stadami są prosięta w wadze 8-10 kg, które trafiają najpierw do warchlakarni, a następnie do tuczarni.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA