Czy kompartmenty będą receptą na ASF?
Kompartment to subpopulacja zwierząt w obrębie jednego lub więcej gospodarstw o określonym statusie zdrowotnym utrzymywana w ramach tych samych ściśle określonych i wypracowanych zasad bioasekuracji.
Zadaniem kompartmentu jest wyraźne oddzielenie będących w jego ramach zwierząt od innych podlegających większemu ryzyku na utratę statusu zdrowotnego.
- Kompartment zawiera zarówno obiekty, gdzie produkowane są żywe świnie, materiał genetyczny w tym nasienie, mięso i produkty mięsne - mówi Karolina Maciorowska z firmy VestIn Consulting dodając:
Kowalczyk: lęk przed ASF przy hodowli przyzagrodowej jest niepotrzebny
- Poza kompartmentem natomiast znajdują się dostawcy (paszy, usług transportowych, weterynaryjnych, serwisowych, technicznych, etc.) oraz zakłady utylizacyjne. Wszystkie te jednostki, pomimo działań poza kompartmentem muszą również działać w ramach opracowanego systemu bioasekuracji
Zalety i wady kompartmentów
Kompartmenty umożliwiają uwolnienie krajowego i międzynarodowego obrotu zwierząt oraz ich produktów, jak również ich przemieszczanie.
ASF powoduje, że obecne w Polsce obszary objęte ograniczeniami czyli strefy, ograniczają wywóz żywych świń i mięsa.
- Pojawienie się zakażenia w stadzie świń w strefie lub kraju znajdującym się blisko kompartmentu nie miałoby wpływu na uznanie statusu zdrowotnego utrzymywanych w nim zwierząt - mówi Karolina Maciorowska.
Do głównych wad należy koszt utrzymania samego systemu.
ASF w odwrocie? Wiceminister chwali strategię zwalczania wirusa
- Nie wiemy jeszcze ile to będzie kosztowało. Musimy jednak zdawać sobie sprawę, że system kompartmentalizacji jest z założenia finansowany przez sektor prywatny, niemniej badamy możliwości dofinansowania programu z puli środków publicznych - kontynuuje Maciorowska.
Wadą jest również to, że w momencie wykrycia ogniska ASF w kompartmencie, w całości traci on status zdrowotny, którego przywracanie jest skomplikowane.
Twórcy polskiego standardu kompartmentalizacji uważają, że czynnikiem wymagającym największych nakładów finansowych będzie kontrola zdrowia stad świń.
Ma ona szybko wykryć potencjalne wniknięcie choroby do kompartmentu, ale także potwierdzić, że zwierzęta są wolne od ASF. Obejmuje ona monitoring zewnętrzny czyli krajowy oraz wewnętrzny tj. ten. który każdy musi wdrożyć we własnym zakresie.
Więcej informacji na temat polskiego standardu kompartmentalizacji znajdziesz w najnowszym wydaniu naszego magazynu "Hoduj z Głową Świnie" nr 1/2023. ZAPRENUMERUJ