Czy cena tuczników wkrótce wzrośnie?
Cena tuczników po zeszłotygodniowym mocnym spadku na niemieckiej giełdzie VEZG, w tym tygodniu nie zmieniła się. Stało się tak mimo zrównania stawki sesji ISW z dużym parkietem.
Tuczniki obecnie w Niemczech kosztują wciąż 2,30 euro za kg w klasie E, co w polskiej walucie daje 10,31 zł.
- Tuczniki w Niemczech kosztują wciąż 2,30 euro za kg w klasie E
- Ceny tuczników w Polsce są niższe niż w Niemczech
- Produkcja tuczników w cyku zamkniętym może być opłacalna
Cena żywca wieprzowego kontynuuje spadek
W Polsce po zeszłotygodniowym spadku zakłady nadal płacą rolnikom mniej niż za Odrą. Na tę chwilę ceny kształtują się maksymalnie w przedziale 9,50-9,80 w klasie E, czyli o 50-60 groszy niżej od tego, co oferowane jest producentom świń w Niemczech.
- Jest to stawka, która już może zagrozić płynności finansowej tym rolnikom, którzy zakupują warchlaki. Do rzeźni trafiają teraz zwierzęta pozyskane w szczycie cenowym - mówi Bartosz Czarniak, hodowca świń oraz rzecznik prasowy Polskiego Związku Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej "Polsus".
O opłacalności tuczu decyduje więc cena, w jakiej udało się rolnikom wyprodukować bądź zakupić pasze dla zwierząt oraz ich status zdrowotny.
Czarniak uważa, że w cyklu zamkniętym sytuacja jest obecnie nieco lepsza, ponieważ koszt wyprodukowania warchlaka jest tam niższy, niż jego rynkowa wartość.
Dlaczego ceny skupu świń w ostatnich tygodniach maleją? Aby to zrozumieć, zdaniem Czarniaka, należy spojrzeć nie tylko na rynek lokalny i europejski, ale światowy.
Hiszpanie wygrali z ASF-em. Czy skorzystamy z ich doświadczeń?
Europa obecnie jest głównym eksporterem wieprzowiny. Jeśli nie sprzeda tego mięsa trafi ono na rynek wspólnotowy, co wpłynie na jego nadpodaż.
- Dlaczego to takie ważne? Ponieważ mamy najdroższą cenę za ten towar. Powoduje to, że kontrahenci poszukują tańszej alternatywy, odwracając się od europejskich handlarzy. Niestety musiało to skutkować obniżeniem ceny, która w tym momencie jest już tylko 30 groszy wyższa niż w USA - mówi Bartosz Czarniak dodając:
- Dodatkową przyczyną, która spowodowała spadki cen żywca, jest cena paszy. Spadające koszty produkcji pozwalają handlującym na obniżenie ceny żywca tak, aby zachować opłacalność produkcji producentowi, a zarazem stworzyć konkurencyjność na rynku.
Hodowca uważa, że w najbliższej przyszłości jest nadzieja na lekkie odbicie spowodowane większym handlem, który zwykle jest realizowany we wrześniu.