Co z kastracją prosiąt? Pirsztuk wyjaśnia, co można

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
06-11-2014,19:15 Aktualizacja: 15-01-2015,22:34
A A A

Nie ma dolnego limitu wieku w przypadku kastracji prosiąt, natomiast warunkiem wykonania tego zabiegu po siódmym dniu życia jest zastosowanie długotrwałego znieczulenia - wyjaśnia główny lekarz weterynarii Marek Pirsztuk.

Wydany przez niego komunikat ma związek z zamieszaniem, jakie powstało wokół interpretacji instrukcji weterynarii oraz rozporządzenia ministra rolnictwa i rozwoju wsi w sprawie wymagań i sposobu postępowania przy utrzymywaniu gatunków zwierząt gospodarskich.

A konkretnie - w sprawie możliwości wykonania kastracji prosiąt przed ukończeniem siódmego dnia życia.

Jak można przeczytać w komunikacie, wspomniane rozporządzenie implementuje do przepisów krajowych unijną dyrektywę, zgodnie z którą nie ma dolnego limitu wieku w przypadku kastracji prosiąt, natomiast warunkiem wykonania kastracji po siódmym dniu życia jest zastosowanie długotrwałego znieczulenia.

Co istotne, te normy prawne mają odzwierciedlenie w praktyce. Wyniki projektu PIGCAS (obejmującego badanie przeprowadzone na zlecenie Komisji Europejskiej w niemal wszystkich krajach europejskich dotyczące sposobu wykonywania kastracji prosiąt) dowodzą, że w większości przypadków kastracja prosiąt w państwach UE jest wykonywana właśnie do siódmego dnia życia.

Jak zapewnia główny lekarz weterynarii, przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa nie nakładają w zakresie wykonywania kastracji świń wymagań wyższych niż te określone unijnymi przepisami.

Nie zabraniają też stosowania tego zabiegu wobec prosiąt przed ukończeniem przez nie siódmego dnia życia.

W komunikacie szef polskiej służby weterynaryjnej podkreślił też, że te wyjaśnienia (jako stanowisko) są zgodne z dotychczasową interpretacją przepisów stosowaną przez podległych mu inspektorów.

A ma ona odzwierciedlenie w instrukcji głównego lekarza weterynarii (nr GIWz.420-46/2010).

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA