Chiny mogą pogrążyć europejski rynek świń w kryzysie

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
25-06-2024,8:05 Aktualizacja: 25-06-2024,10:24
A A A

Na rynku wieprzowiny w Unii Europejskiej panuje stabilizacja. Cena VEZG w Niemczech od 16 tygodni pozostaje niezmienna na poziomie 2.20 za kg (wbc).

Podwyżek cen tuczników nie przyniosły ani okres wyższych temperatur powietrza i niższych przyrostów dziennych tuczników, ani Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej rozgrywane u naszych zachodnich sąsiadów.

Krajowa cena skupu tuczników zrównała się z ceną niemiecką i pozostaje na stosunkowo wysokim poziomie 9,50 zł/kg (kl E). Czy jednak ta sytuacja utrzyma się w najbliższych miesiącach? Wiele zależy od Chin.

asf, ognisko asf u świń, hodowcy świń, wirus asf, afrykański pomór świń, trzoda chlewna, asf w Wielkopolsce

Złe wieści dla hodowców. Wybuchło 11 ognisko ASF

Główny lekarz weterynarii poinformował o 11 ognisku ASF u świń. Niestety wybuchło ono województwie, które charakteryzuje się największą produkcją trzody chlewnej w Polsce. Ognisko ASF 2024/11 wybuchło województwie...

– Chińskie dochodzenie antydumpingowe wobec wieprzowiny z Europy jest odpowiedzią na cła nałożone przez UE na chińskie samochody elektryczne i może być postrzegane jako element szerszej gry geopolitycznej – mówi Aleksander Dargiewicz, prezes Krajowego Związku Pracodawców – Producentów Trzody Chlewnej POLPIG.

Zdanie Dargiewicza, postępowanie objęło akurat unijną wieprzowinę, ponieważ rolnicy stanowią potężne lobby polityczne w Europie.

– Pekin może mieć nadzieję na wywarcie presji na Unię Europejską, aby ta ustąpiła w sprawie ceł na chińskie samochody elektryczne – komentuje ekspert.

Nałożenie chińskich odwetowych ceł na import wieprzowiny z Unii Europejskiej może mieć znaczący wpływ na rynek tego mięsa, zarówno w skali globalnej, jak i lokalnej.

W przypadku utraty dostępu do chińskiego rynku, europejscy eksporterzy wieprzowiny, tacy jak Hiszpania, Dania, Holandia i Francja, mogą być zmuszeni do szukania nowych rynków zbytu, co może nie być łatwe.

Wszczęcie dochodzenia antydumpingowego przez Chiny może również mieć długofalowe konsekwencje dla europejskiego sektora wieprzowiny, w tym pośrednio dla polskich producentów.

– Wszczęcie procedury antydumpingowej może wpłynąć na unijny rynek i tym samym na rentowność polskiej branży trzody chlewnej, w przypadku gdy część eksportowanej wcześniej wieprzowiny pozostanie na rynku Wspólnoty – podsumowuje Aleksander Dargiewicz.

Więcej informacji na temat hodowli i produkcji trzody chlewnej znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ

 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2024

Hoduj z głową świnie:

-Przednówek w chlewni

-Tucz świń w cyklu otwartym. Żywienie

-Stres cieplny a rozród loch

-Środki do walki z muchami

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 3/2024

Hoduj z głową bydło:

-Dobra siara to podstawa

-Stres cieplny - rozród, żywienie, cielęta

-Kwasica żwacza w świetle najnowszych doniesień

-Metody diagnozowania ciąży

 

PRENUMERATA