Chiny mają coraz większy problem z ASF?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
26-05-2021,15:00 Aktualizacja: 26-05-2021,14:55
A A A
Afrykański pomór świń (ASF) stał się poważnym problemem chińskich producentów trzody chlewnej. Wirus mocno rozprzestrzenił się zwłaszcza w północnej części kraju. 
 
W północnej części Chin w prowincjach Henan i Shandong odnotowano spadek pogłowia loch odpowiednio o 40% i 50%. 
 
Wielu rolników, jak podaje portal 3trzy3.pl, zdecydowało się na sprzedaż swoich zwierząt, przed osiągnięciem wagi ubojowej, aby ustrzec się strat wywołanych ewentualnym zakażeniem świń przez ASF. To doprowadziło do spadku cen tuczników na lokalnym rynku. 
 
Z uzyskanych informacji wynika, że południowo-zachodnia część Chin jest mniej dotknięta chorobą.
 
cena tuczników, trzoda chlewna, żywiec wieprzowy, półtusze wieprzowe, mięso wieprzowe, wieprzowina ena

Tuczniki w Polsce też drożeją

Cena tuczników w Polsce od końca marca bieżącego roku spadała. W drugim tygodniu maja odnotowano odmienny trend i ich notowania wzrosły.    Żywiec wieprzowy w Polsce w dniach 10-16 maja podrożał o 2% do wartości 5,09 zł za kg. Cena...
Według przewidywań ostatnie serie ognisk ASF będą miały duży wpływ na małe gospodarstwa zajmujące się hodowlą świń. Trudno im będzie przetrwać przy niskich stawkach oferowanych za tuczniki oraz wysokich cenach paszy. 
 
Duże fermy także ucierpią z powodu niekorzystnych zmian na rynku, ale zazwyczaj dysponują one większą rezerwą kapitałową.
 
Ministerstwo Rolnictwa i Spraw Wiejskich Chin (MARA) gromadzi dane uzyskane bezpośrednio z 178 tys. dużych hodowli trzody chlewnej, które miesięcznie oferują przynajmniej 500 zwierząt do uboju. 
 
Według MARA szkody spowodowane ponownym pojawieniem się ASF nie są poważne. Jednak niektóre regiony ucierpiały z powodu biegunek u prosiąt na początku bieżącego roku. Doprowadziło to do zwiększenia strat prosiąt o około 10% w porównaniu do poprzednich miesięcy.  
 
MARA informowało, że do końca lutego 2021 r  pogłowie loch w Chinach osiągnie 95% poziomu sprzed ASF, a pogłowie trzody chlewnej ogółem utrzymuje się powyżej 400 mln sztuk. W lutym w dużych rzeźniach ubito 14,2 mln świń. Jest to o 71% więcej rok do roku. 
 
W marcu liczba nowonarodzonych prosiąt wyniosła ponad 30 mln. Było to o 14 mln więcej niż przed rokiem. 
 
Ministerstwo podaje, że pogłowie świń ma powrócić do poziomu sprzed ASF do czerwca lub lipca, a miesięczna liczba ubojów świń powróci do normalnego poziomu do listopada bieżącego roku. 
 
  • Więcej informacji na temat hodowli trzody chlewnej znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ
 
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA