Biuro Analiz i Strategii Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa informuje o spadkach cen w skupie trzody chlewnej. Spadek notowań odnotowano zarówno w Polsce jak i w większości unijnych państw.
Notowania tuczników w drugim tygodniu października spadły zarówno w Polsce, jak i w większości krajów unijnych. Krajowi producenci otrzymywali za żywiec wieprzowy o 1% mniej niż przed tygodniem.
Żywiec wieprzowy w dniach 10-16 października w zakładach objętych monitoringiem Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW skupowano średnio po 7,31 zł za kg. Cena ta była o 1% niższa niż w poprzednim tygodniu oraz o 7% niż przed miesiącem, ale o 78% wyższa niż przed rokiem.
Ten sam kierunek zmian cen co w Polsce, jak podaje Biuro Analiz i Strategii Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, obserwowano w większości krajów Unii Europejskiej.
Chiny przed wybuchem afrykańskiego pomoru świń (ASF) produkowały niemal 55 mln ton wieprzowiny rocznie. Po pojawieniu się choroby nastąpił spadek o około 35%. Aktualna sytuacja na rynku wieprzowiny oraz perspektywy na najbliższy czas...
W drugim tygodniu października średnia cena zakupu świń rzeźnych klasy E wyniosła 204,32 euro (około 977 zł) za 100 kg. Było to o 0,3% mniej niż tydzień wcześniej oraz o 3% niż przed miesiącem. Jednocześnie notowania te były o 57% wyższe niż przed rokiem.
Krajowe cena żywca wieprzowego tej klasy wyrażona w euro wyniosła 197,22 euro (około 943 zł) za 100 kg. Było to o 3,5% mniej niż średnia unijna oraz o około 6% niż płacono w Niemczech i Hiszpanii. Jednocześnie polscy producenci uzyskiwali za odstawione zwierzęta o 7% więcej niż w Danii oraz o 11% niż w Niderlandach.
W tym samym czasie półtusze wieprzowe sprzedawano średnio po 10,64 zł za kg. Było to o 1% taniej niż tydzień wcześniej oraz o 7,5% niż przed miesiącem, a także o 72% drożej niż przed rokiem.
Więcej informacji na temat hodowli i produkcji trzody chlewnej znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ