Ceny tuczników i świeżej wieprzowiny na rynku europejskim szybko rosną. Żywiec wieprzowy osiąga rekordowe ceny, a jest to efekt niskiej podaży tuczników.
Notowania tuczników w Unii Europejskiej wzrosły do rekordowych poziomów. W minionym tygodniu w Belgii żywiec wieprzowy podrożał aż o 15 centów za kilogram, a w Niemczech o kolejne 8 centów.
Mimo rekordowo wysokich cen skupu popyt na świnie rzeźne nie maleje. Jest to efekt redukcji pogłowia świń w większości krajów unijnych, co przełożyło się na duży spadek podaży żywca.
Zmniejszenie pogłowia świń, jak podaje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej Polpig, jest głównym powodem rosnących cen skupu w krajach Unii Europejskiej.
Hodowcy trzody chlewnej po 20 latach zakazu mogą w końcu stosować w żywieniu świń przetworzone białko zwierzęce z drobiu. Wejście w życie przepisów rozporządzenia Komisji (UE) 2021/1372 z dnia 17 sierpnia 2021 r., wprowadziło możliwość tzw....
W ostatnim tygodniu ceny wzrosły od 4 do 15 centów za kilogram wagi bitej ciepłej (wbc). Największe podwyżki wynoszące 15 centów odnotowano w Belgii. W Austrii tuczniki podrożały o 13 centów za kg, w Holandii o 12 centów, we Francji i Hiszpanii o 6 centów, a w Danii o 4 centy.
W Niemczech liczba ubijanych tuczników znacznie spadła, a ubojnie i tak nie mogą zdobyć wystarczającej ilości surowca.
W notowaniach z 15 lutego cena skupu tuczników w Niemczech wzrosła do 2,28 euro (około 10,84 zł) za kg wbc i była o 8 centów wyższa niż przed tygodniem.
W krajach Wspólnoty rzeźnie mają duże trudności z zaspokojeniem potrzeb surowcowych. Przy skokowo rosnących cenach producenci świń opóźniają dostawy w celu uzyskania wyższej zapłaty za żywiec.
W Polsce ceny świń też odnotowały duży wzrost. W ubiegłym tygodniu zakłady ubojowe płaciły za tuczniki w klasie E blisko 11 zł za kg. Przy wysokich cenach utrzymuje się duży popyt ze strony zakładów.
Więcej informacji na temat hodowli i produkcji trzody chlewnej znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ