Chiny chcą wstrzymać import soi i wieprzowiny z USA. Mogą na tym skorzystać europejscy eksporterzy, którzy będą mogli ulokować swój towar na tamtejszym rynku.
Popyt na tuczniki w krajach europejskich rośnie w wyniku odmrażania gospodarki po pandemii koronawirusa. Czy zapowiadany wzrost importu wieprzowiny przełoży się na wzrost cen żywca?
Ceny żywca wieprzowego w krajach Unii Europejskiej w 23 tygodniu miały różne trendy.
Tuczniki w Belgii podrożały o 10 centów za kilogram wagi bitej ciepłej (wbc). Warto pamiętać, że w wyniku wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF) ich poziom był stosunkowo niski.
Spadek cen żywca wieprzowego w Polsce po sześciu tygodniach nieprzerwanego spadku wyhamował. W trzecim tygodniu maja notowania tuczników podskoczyły. Biuro Analiz i Strategii Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa informuje, że w dniach...
Notowania w Hiszpanii nieznacznie wzrosły, a w Niderlandach, Francji i Austrii pozostały bez zmian, informuje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej POLPIG.
Tuczniki na dużej giełdzie w Niemczech 3 czerwca nie zmieniły notowań. Pozostały one na poziomie 1,66 euro za kg wbc, co w przeliczeniu na polską walutę daje około 7,38 złotych.
Zamknięcie dużej ubojni w Niderlandach z powodu koronawirusa spowodowało napływu tańszego żywca wieprzowego do Polski.
Odnotowano również wzrost krajowego importu taniej wieprzowiny z Danii, Niemiec i Niderlandów, co doprowadziło do spadku cen skupu w polskich monitorowanych zakładach o 10 groszy za kg wbc.
Odmrażanie sektora gastronomii, restauracji i hoteli, rozpoczęcie sezonu grillowego oraz rosnący eksport do Chin według ekspertów przełoży się na wzrost cen.
3. ognisko afrykańskiego pomoru świń w Polsce w 2020 roku stwierdzono 4 czerwca na Lubelszczyźnie. Wirus afrykańskiego pomoru świń został wykryty w województwie lubelskim w gminie Włodawa w powiecie włodawskim. 3. ognisko ASF wybuchło na...
Chiny planują wstrzymanie importu soi i wieprzowiny z USA. Cena żywca wieprzowego w Państwie Środka od lutego 2020 r. spadła o 21%.
Tuczniki w maju kosztowały tam około 30,1 juanów za kg, co w przeliczeniu na polską walutę daje około 16,5 zł za kg.
Spadek ceny był skutkiem częściowej odbudowy pogłowia świń, ograniczonej konsumpcji spowodowanej pandemią COVID-19, rekordowego wzrostu importu oraz uwalniania rezerw państwowych.
Wstrzymanie importu wieprzowiny z USA na rynek chiński wpłynie na wzrost dostaw z innych rejonów świata, w tym z Unii Europejskiej.
Według prognoz władze chińskie nie będą chciały dopuścić do wzrostu cen wieprzowiny.
Jednym z elementów stabilizujących rynek wieprzowiny jest import. Według prognoz jeśli konflikt miedzy Stanami Zjednoczonym, a Chinami potrwa dłużej, to będą mogli skorzystać na tym unijni eksporterzy, co z kolei przyczyni się do wzrostu ceny żywca wieprzowego w krajach UE.
-
Informacje dotyczące hodowli i produkcji trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ