Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej POLPIG informuje, ze mimo ASF i Covid-19 ceny żywca wieprzowego na unijnym rynku pozostały bez zmian. Dotyczy to również cen uzyskiwanych przez polskich producentów.
Afrykański pomór świń (ASF) i pandemia koronawirusa wprowadziły duży zamęt na rynku trzody chlewnej. Mimo przeciwności ceny żywca wieprzowego w krajach unijnych zostały utrzymane.
W Niemczech dwa duże zakłady w miejscowościach Sögel i Emstek z powodu zakażeń koronawirusem potwierdzonych u pracowników musiały ograniczyć produkcję o połowę.
Pozostałe firmy w wyniku ograniczeń wynikających z Covid-19 oraz braków kadrowych również zmuszone były do ograniczenia produkcji.
Kadra codziennie jest badana w kierunku koronawirusa przy pomocy szybkich testów o niższej czułości.
Jednak dokładność tych testów, jak podaje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej POLPIG, pozostawia wiele do życzenia. Dlatego wszyscy z pozytywnymi wynikami są kierowani na profesjonalne testy laboratoryjne.
Branża trzody chlewnej wciąż pozostaje pod negatywnym wpływem koronawirusa i afrykańskiego pomoru świń (ASF). Produkcja tuczników przewyższa ich popyt, a ceny pozostają na niskim poziomie. Ceny żywca wieprzowego w wielu krajach...
Sytuacja ta sprawia, że dostawy tuczników do rzeźni są opóźnione o 3-4 tygodnie. Mimo komplikacji na niemieckiej dużej giełdzie w dniu 14 października cena pozostała na niezmienionym poziomie 1,27 euro za kg wbc. W przeliczeniu na polską walutę daje to około 5,77 zł.
Organizacje branżowe w tym kraju prowadzą rozmowy z rzeźniami, politykami i władzą lokalną w imieniu producentów.
Domagają się wprowadzenia ubojów w weekendy oraz święta państwowe. Działania te pomogłyby zmniejszyć podaż tuczników na rynku bez zwiększenia zagrożenia dla pracowników zakładów przetwórczych.
W przeciwnym razie rosnąca liczba tuczników może doprowadzić do konieczności utylizacji części z nich.
Nałożony przez Chiny zakaz importu wieprzowiny z Niemiec po wykryciu w tym kraju przypadków ASF u dzików wykorzystują Hiszpanie, Holendrzy, Duńczycy i Francuzi.
Ceny żywca wieprzowego w stosunku do ubiegłego tygodnia pozostały na niezmienionym poziomie w większości unijnych krajów w tym również w Polsce.
Więcej informacji na temat hodowli trzody chlewnej znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu Hoduj z Głową Świnie. ZAPRENUMERUJ