Ceny tuczników w Europie pod presją

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
22-01-2019,15:40 Aktualizacja: 22-01-2019,15:36
A A A

Ceny tuczników w wielu krajach Unii Europejskiej pozostają na niezmienionym poziomie. Przez to rynek żywca wieprzowego pozostaje zrównoważony.

Zakłady mięsne w ubiegłym tygodniu, jak informuje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej, zagospodarowały nadwyżkę żywca, która pojawiła się na przełomie 2018 i 2019 roku.

Tuczniki w Hiszpanii, według notowań ISN, nadal są najdroższe. Zostały one wycenione na 1,39 euro za kg tuszy czyli około 5,94 zł/kg.

Żywca wieprzowego w Niemczech jest bardzo dużo. Nadpodaż powoduje, że tamtejsze zakłady mięsne stopniowo obniżają ceny skupu.

trzoda, litwa, asf

Przywrócenie handlu żywymi świniami z Litwy

Handel żywymi świniami z tzw. stref czerwonych z Litwy zostanie przywrócony - poinformował w piątek PAP minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Takie uzgodnienia zapadły na spotkaniu ministrów rolnictwa Polski i Litwy w obecności...

Ceny żywca wieprzowego w Niemczech od wielu tygodni pozostają na stałym poziomie 1,36 euro/kg wbc tj. około 5,8 zł/kg.

Rynek tuczników w Niemczech w trzecim tygodniu 2019 roku dalej jest zbilansowany. W efekcie 16 stycznia w notowaniach VEZG cena na przyszły tydzień ponownie została ustalona na tym samym poziomie tj. 1,36 euro/kg wbc.

Produkcja żywca wieprzowego w Polsce rośnie. Dodatkowo w ostatnim czasie wzrósł import wieprzowiny. Jak informuje KZP-PTCH według danych GUS ciągu pierwszych 11 miesięcy 2018 roku ubito w kraju 20,8 mln świń tj. o 3,2 proc. więcej.

Produkcja wieprzowiny w wadze poubojowej schłodzonej wyniosła 1,91 mln ton tj. o 5,2 proc. więcej niż w tym samy czasie w ubiegłym roku.

Wielkość importu w pierwszych 10 miesiącach 2018 roku wzrosła o 8,1 proc. głównie z Belgii (+17,5 proc.), Hiszpanii (+15,1 proc.), Holandii (+7,3 proc.) i Danii (+5,5 proc.).

  • Tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA