Przywrócenie handlu żywymi świniami z Litwy
Handel żywymi świniami z tzw. stref czerwonych z Litwy zostanie przywrócony - poinformował w piątek PAP minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Takie uzgodnienia zapadły na spotkaniu ministrów rolnictwa Polski i Litwy w obecności unijnego komisarza Vytenisa Andriukaitisa.
- Szanujemy bardzo zasady wolnego handlu w Unii Europejskiej. Mieliśmy długą, trudną, ale również odpowiedzialną rozmowę z ministrem rolnictwa Litwy i kierownictwem resortu dotyczącą przemieszczania żywnych świń do uboju między strefami z Litwy do Polski - powiedział Ardanowski.
Będzie odwet Litwy? Trwa spór o wieprzowinę
Jak mówił Litwa jest ważnym partnerem dla Polski, dlatego "przywracamy zasadę przemieszczania tak, jak to przewidują unijne zasady".
Minister Ardanowski poinformował, że za zgodą partnerów litewskich będą wprowadzone dodatkowe obostrzenia weterynaryjne, które zostały uzgodnione kilka dni temu przez szefów służb weterynaryjnych obu krajów podczas wizyty na Głównego Lekarza Weterynarii Polski na Litwie.
Minister zaznaczył, że Polska oczekuje, że także kraje tzw. trzecie (pozaunijne) będą przestrzegać zasady regionalizacji (będą importowały mięso z terenów, gdzie ASF nie ma). Dodał, że nasz kraj także liczy na wsparcie KE w walce z afrykańskim pomorem świń (ASF).
Szczegóły ustaleń weterynaryjnych zostaną podane w przyszłym tygodniu.
Problemy w handlu żywymi świniami między Polską a Litwą pojawiły się po decyzji ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego o wstrzymaniu wydawania zezwoleń na przywóz do Polski świń i mięsa wieprzowego z tzw. stref czerwonych ASF z Litwy. Minister podjął ją w połowie grudnia ub.r. na skutek protestów rolników. Wywołało to oburzenie ze strony litewskiej, która wskazywała, że decyzja ta jest niezgodna z unijnymi przepisami i zagroziła, że odwoła się w tej sprawie do KE. Piątkowe rozmowy i ustalenia są wynikiem wprowadzeniu ograniczeń w handlu trzodą z Litwą.
- Informacje dotyczące afrykańskiego pomoru świń oraz tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ