Podaż żywca wieprzowego w okresie przedświątecznym był zbilansowany, a ceny pozostały bez większych zmian. Notowania krajowe jak i na niemieckiej dużej giełdzie, utrzymały poziom sprzed tygodnia.
Główny lekarz weterynarii poinformował, że w ramach negocjacji prowadzonych przez Główny Inspektorat Weterynarii z Komisją Europejską, nastąpiły zmiany w regionalizacji związanej z afrykańskim pomorem świń. Niektóre obszary...
Przed Świętami Wielkanocnymi rynek wieprzowiny w Unii Europejskiej był zrównoważony, co przełożyło się na ustabilizowanie cen tuczników.
Zarówno krajowe ceny skupu jak i innych państw unijnych, jak podaje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej POLPIG, pozostały bez zmian. Dalsze wzrosty cen mogą być spowodowane przez ograniczenie podaży żywca oraz rozpoczynający się sezon grillowy i turystyczny.
Według prognoz Komisji Europejskiej do końca 2022 r. pogłowie świń w krajach Wspólnoty spadnie o 3% rok do roku. Tym samym zmniejszy się produkcja wieprzowiny u głównych producentów. Będzie to efekt wysokich kosztów produkcji, które w wielu przypadkach nie są w pełni rekompensowane przez rosnące ceny skupu.
W bieżącym roku przewidywany jest również spadek eksportu wieprzowiny z krajów unijnych o 2,4%. Będzie to głównie spowodowane zmniejszającymi się zamówieniami ze strony Chin. Utrata tego rynku przez europejskich producentów będzie rekompensowana większymi dostawami do innych krajów.
Według Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA), unijne dostawy wieprzowiny zwiększą się do Wielkiej Brytanii, Japonii, Korei Południowej i Australii.
Więcej informacji na temat hodowli i produkcji trzody chlewnej znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ