Producenci tuczników i hodowcy uzyskują rekordowo wysokie ceny za żywiec wieprzowy. Jednak według prognoz ekspertów dalsze wzrosty ceny tuczników w roku bieżącym są raczej mało prawdopodobne, pomimo wzrostu cen tusz wieprzowych.
Rosnący eksport wieprzowiny do Chin oraz zbliżające się święta spowodowały wzrost ceny żywca wieprzowego do rekordowych poziomów. Notowania tuczników w Niemczech w ostatnich notowaniach utrzymały się na poziomie 2,03 euro za kilogram wabi bitej ciepłej (wbc).
Ceny tuczników w 49 tygodniu wzrosły od 2 do 3 centów za kg wbc w Belgii, Hiszpanii i Austrii, podaje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej (KZP-PTCH).
Notowania we Francji i Holandii pozostały na poziomie z poprzedniego tygodnia. Z kolei ceny w Danii spadły o 4 centy za kg wbc.
Mimo to Duńczycy przewidują, że kolejny 2020 r. będzie dla nich optymistyczny. Kraj ten podpisał umowę z Chinami na dostawę wieprzowiny, więc nie obawia się spadku cen.
Dla każdej z ferm Goodvalley została stworzona ocena ryzyka oraz opracowane specjalistyczne zasady postępowania. Wszystkie obiekty są otoczone szczelnym nieuszkodzonym ogrodzeniem. Jego wysokość wynosi minimum 150 centymetrów. Jest ono...
W notowaniach z 12 grudnia cena w Danii utrzymała się na poziomie 13,30 koron duńskich (DKK), co w przeliczeniu na polską walutę daje 7,62 złotych.
W Niemczech wysoki popyt zbiegł się z większą podażą żywca w związku z okresem przedświątecznym. W dniu 11 grudnia cena na niemieckiej dużej giełdzie (VEZG) utrzymała się na poziomie 2,03 euro za kg wbc.
W przeliczeniu na polską walutę jest to około 8,70 złotych. Cena ta obowiązuje od 12 do 18 grudnia bieżącego roku.
Dzień wcześniej (1 grudnia) notowania tuczników na małej giełdzie w Niemczech spadły o 1 cent do wartości 2,08 euro, co w przeliczeniu na polską walutę daje około 8,92 złote.
Na aukcji, jak podaje portal warchlaki.com.pl, wystawiono 2506 tuczników w 17 partiach z czego sprzedano 3 partie i łącznie 520 zwierząt.
Według ekspertów z KZP-PTCH dalsze wzrosty ceny tuczników w roku bieżącym są raczej mało prawdopodobne, pomimo wzrostu cen tusz wieprzowych.
Dodają oni, że wzrosty cen wieprzowiny w sklepach będą pozytywnie oddziaływać na możliwości dalszego wzrostu cen tuczników w pierwszym kwartale 2020 roku.
Jak poinformowały chińskie służby wieprzowina pochodząca ze Stanów zjednoczonych zostanie wyłączona z listy produktów objętych sankcjami celnymi.
Jest to efekt dużego deficytu wieprzowiny na chińskim rynku, który sięga około 20 mln ton.
-
Informacje dotyczące hodowli i produkcji trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ