Zwiększona produkcja w Danii, która jest spodziewana po wakacjach nie jest tak dobrą wiadomością dla sektora, ponieważ ceny na unijnym rynku trzody chlewnej spadają z powodu ograniczeń COVID-19, zmniejszonego popytu z Chin i niskich wskaźników konsumpcji.
Tuczniki w UE w lipcu potaniały o 9 euro za 100 kg. Foto_Remigiusz Kryszewski
Unijni producenci trzody chlewnej mają powody do narzekania. W lipcu 2021 r. średnie ceny w skupie spadły o ponad 9 euro za 100 kg.
Trzoda chlewna w Unii Europejskiej tanieje. Jednym z powodów tej sytuacji są ograniczenia wprowadzone w związku z Covid-19. Całą sytuację pogarsza rozprzestrzenianie się wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF) w Niemczech, a także zmniejszenie eksportu do Chin i ograniczenie popytu na wieprzowinę.
W lipcu, jak podaje portal euromeatnews.com, średnia cena referencyjna świń w Unii Europejskiej spadła o ponad 9 euro i osiągnęła wartość 151,5 euro za 100 kg. W przeliczeniu na polską walutę jest to około 692 zł.
Pogłowie świń w Chinach w ciągu ostatnich 12 miesięcy wzrosło niemal o 100 mln sztuk. Spowodowało to wzrost produkcji wieprzowiny w tym kraju oraz spadek cen. Afrykański pomór świń (ASF) w Chinach wywołał duże spadki pogłowia...
W Niemczech popyt na wieprzowinę pozostaje niski, a obecna podaż zaspokaja zapotrzebowanie zakładów ubojowych. Ze względu na ograniczenia związane z koronawirusem i wirusem ASF eksport na rynek zewnętrzny jest ograniczony. Niemieckie rzeźnie narzekają na ujemne marże i domagają się znacznych obniżek cen.
W pozostałych krajach unijnych podaż świń gotowych do uboju pozostaje niewielka, podczas gdy ogólnie popyt jest również ograniczony. Ceny w Hiszpanii spadają, co jest prawdopodobnie wskaźnikiem pogorszenia perspektyw na głównym rynku eksportowym Unii Europejskiej, którym są Chiny.
Oprócz tuczników potaniały również lochy. We Francji ich notowania spadły poniżej 1 euro za kg. W Niemczech w minionym tygodniu lochy kosztowały 1,17 euro za kg, w Danii 1,02 euro za kg, w Holandii 1,26 euro za kg, a we Francji 0,98 euro za kg.
W Danii w ostatnim kwartale roku Danish Crown spodziewa się, że do rzeźni trafi więcej świń, co może dodatkowo wpłynąć na spadek cen na rynku. Aby zmniejszyć skutki dużego wzrostu podaży poproszono rolników o zgłaszanie planowanej liczby odstawionych tuczników.
W oczekiwaniu na wzmożony ubój po wakacjach, decydujące będzie, to czy rolnicy zgłoszą świnie do uboju za pośrednictwem specjalnej aplikacji. Uzyskane dane pomogą przygotować zakłady na odpowiednią wydajność.
Więcej informacji na temat hodowli trzody chlewnej znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ