Cena tuczników jeszcze wyższa. Kolejny wzrost na VEZG
Cena tuczników w najnowszych notowaniach VEZG z 16 marca odnotowała kolejny wyraźny wzrost. Wyniósł on 10 centów.
Tuczniki kosztują obecnie 1,85 euro za kg wbc. W przeliczeniu na polską walutę po kursie euro z 16 marca wg NBP (4,7055) jest to 8,70 zł za kg wbc. Taka cena ostatni raz była notowana w kwietniu 2020 roku.
"Wysoki popyt i niezbyt duża podaż na niemieckim rynku trzody chlewnej oznaczają, że w nowym tygodniu ubojowym nastąpi kolejny znaczący wzrost cen" czytamy w komunikacie wydanym przez VEZG.
Tucz nakładczy bez kontroli
- W Polsce cenniki są zbliżone do niemieckich. Co ciekawe, na początku tego tygodnia wiele podmiotów skupujących oferowało stawki w okolicy nawet 9 zł za kg w klasie E. Mocniejszy złoty wyhamował ten trend - mówi Bartosz Czarniak, Wiceprezes Pomorsko-Kujawskiego Związku Hodowców Trzody Chlewnej.
Hodowców w Hiszpanii czeka katastrofa?
Czarniak zwraca uwagę na to, że wskutek wojny wywołanej przez Rosję, która najechała na Ukrainę, w bardzo trudnej sytuacji znaleźli się producenci świń w Hiszpanii.
- Świnie na półwyspie Iberyjskim są żywione głównie odpadami pochodzącymi z przemysłu spożywczego z Ameryki Południowej. Produkt ten należy uzupełnić suchą masą zawartą np. w kukurydzy, czy też pszenicy i dodatkiem oleju jako nośnika energii. Problem polega na tym, że te produkty Hiszpanie importowali z Ukrainy, a obecna sytuacja przerwała łańcuchy dostaw - tłumaczy Czarniak.
Zapasy oleju, jak informuje wiceprezes Pomorsko-Kujawskiego Związku Hodowców Trzody Chlewnej, wystarczą na 1,5 do 3 tygodni.
POLPIG: wieprzowina z UE powinna trafić na Ukrainę
- Jeżeli Bruksela nie wyrazi zgody na skarmianie świń paszą GMO tj. kukurydzą lub nie uda się wznowić handlu lub znaleźć nowych dostawców, na Półwyspie Iberyjskim może dojść wręcz do katastrofy, która wywinduje ceny tuczników na niespotykane dotąd poziomy - mówi Bartosz Czarniak.
Dopłaty do macior
Czarniak podkreśla, że obecnie rolnicy czekają na dopłaty do stada podstawowego. Z jego informacji wynika, że ARiMR rozpoczęła już wypłatę pierwszej pomocowej transzy.
Przedstawiciele Polskiego Związku Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej Polsus spotkali się z Lechem Kołakowskim pełniącym funkcję Sekretarza Stanu w MRiRW.
- Na tym spotkaniu przekazane były postulaty Związku, które proponowały między innymi wprowadzenie cykliczności programu dopłat do macior, a także zwiększenie tej dopłaty dla stad zarodowych tak, aby zrekompensować im brak możliwości skorzystania z większej produkcyjności loszek, które wytwarzają na rynek oraz zabronionego w hodowli meblowania miotami - mówi Bartosz Czarniak.