Cena i eksport rosyjskiej wieprzowiny znacząco wzrosły

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
01-09-2020,11:20 Aktualizacja: 01-09-2020,8:02
A A A
Wieprzowina w Rosji od początku bieżącego roku podrożała o 50%. Jej eksport w wyniku rosnącego popytu z Azji Południowo-Wschodniej ma przekroczyć do końca roku 100 tys. ton.
 
Ceny wieprzowiny w Rosji od początku roku wzrosły o połowę do wartości 122,6 rubla, co w przeliczeniu na polska walutę daje około 6,14 zł za kg. 
 
Oprócz osłabienia rubla o 12% w stosunku do dolara amerykańskiego wzrósł popyt na wieprzowinę zarówno na rynku krajowym, jak i za granicą głównie w Azji Południowo-Wschodniej.
 
Według prognoz całkowita ilość eksportu wieprzowiny z Rosji przekroczy w tym roku 100 tys. ton. 
 
cena tuczników, trzoda chlewna, żywiec wieprzowy, niemiecka cena

Ceny tuczników w UE bez większych zmian

Notowania żywca wieprzowego w krajach unijnych, mimo zapowiedzi wzrostu, pozostały bez większych zmian. Zakłady mięsne ze względów sanitarnych i konieczności zachowania odległości między pracownikami nie wykorzystują pełnej mocy przerobowej....
Jest to produkcja z około 40 tys. macior, czyli około 2% całego stada podstawowego. Wzrost ten jest dobrą wiadomością dla producentów. 
 
Jednak w budowie są kolejne chlewnie, które łącznie mają pomieścić ponad 100 tys. loch. A więc aby utrzymać cenę wieprzowiny Rosja będzie musiała zwiększyć eksport oraz wewnętrzne spożycie tego rodzaju mięsa – informuje portal euromeatnews.com.
 
Rosja nadal liczy na zezwolenie na eksport wieprzowiny do Chin.  Pod względem geograficznym kraj ten jest idealnie położony, aby dostarczać znaczne ilości towaru do Państwa Środka.
 
Jako największy na świecie eksporter pszenicy, ma odpowiednio duże zasoby potrzebne do produkcji znacznie większej ilości wieprzowiny.
 
Główną przeszkodą jest jednak afrykański pomór świń, który rozprzestrzenia się w Rosji. W wyniku choroby Chiny nie zgodzą się na współpracę z tym krajem. 
 
Rosyjski rząd podjął decyzję o ograniczeniu eksportu wieprzowiny i pobudzeniu krajowej konsumpcji. Władze przyznały także 20 000 rubli (ponad 1 tys. zł)  na każde dziecko poniżej 16 roku życia. 
 
Dodatek ten ma zwiększyć lokalną konsumpcję, a tym samym cenę wieprzowiny. 
 
  • Informacje dotyczące hodowli i produkcji trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ
 
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA