Brak impulsu do wzrostu cen tuczników w UE

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
14-02-2022,14:25 Aktualizacja: 14-02-2022,14:30
A A A

Tania wieprzowina importowana między innymi z Włoch zmniejsza zainteresowanie krajowych zakładów żywcem. W efekcie kolejny tydzień z rzędu ceny tuczników w Polsce spadły. 

 
Nadpodaż wieprzowiny na europejskim rynku wynika głównie z rozprzestrzeniania się afrykańskiego pomoru świń (ASF) we Włoszech. Niekorzystny wpływ na całą sytuację  mają również braki kadrowe w zakładach ubojowych i przetwórczych, szczególnie widoczne w Niemczech i ostatnio w Danii.
 
Mimo wielu komplikacji ceny skupu żywca wieprzowego pozostały bez większych zmian na w większości krajów unijnych. Wyjątkiem jest Hiszpania, gdzie po raz drugi z rzędu ceny wzrosły o 2 eurocenty w stosunku do ubiegłego tygodnia. 
 
ASF w Niemczech, przypadki choroby u dzików, afrykański pomór świń, wirus, spadek cen wieprz

ASF. Ekolodzy krytykują płot wzdłuż granicy Niemiec

Niemcy w celu powstrzymania afrykańskiego pomoru świń (ASF) wybudowali na granicy z Polską płot. Ekolodzy podkreślają, że ogrodzenia uniemożliwiają migrację dzikich zwierząt.   Skuteczność walki z wirusem ASF, jak informuje pigprogress, w...
Większy popyt na żywiec, jak podaje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej POLPIG, pojawił się szczególnie na północy Półwyspu Iberyjskiego, gdzie zanotowano również spadki masy ubojowej tuczników. 
 
Chiny nadal wykazują słabe zainteresowanie unijną wieprzowiną, a władze w Pekinie przymierzają się do wprowadzenia skupu interwencyjnego tego rodzaju mięsa, co ma zwiększyć zapasy państwowe. Ruch ten ma jednocześnie wpłynąć na wzrost cen w skupie żywca. 
 
Rynek wciąż pozostaje pod presją Covid-19. Kwarantanna pracowników sektora przetwórczego zaburzyła rytmiczność produkcji linii przetwórczych. 
 
Na rynku Wspólnoty pojawiło się dużo taniego mięsa wieprzowego z kością, które jest importowane do Polski. Tym samym zainteresowanie skupem tuczników krajowych spadło. W efekcie kolejny tydzień z rzędu ceny skupu zostały zmniejszone o 10 groszy za kg w klasie E i uzyskały poziom 5,15 zł za kg.
 
Zdaniem ekspertów z POLPIG pewne nadzieje na poprawę sytuacji są związane ze znoszeniem obostrzeń związanych z Covid-19 w krajach unijnych. Jednak jak na razie w krajowych notowaniach nie widać żadnej poprawy.  
 

Więcej informacji na temat hodowli i produkcji trzody chlewnej znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA