ASF zmienił rynek świń
Rynek trzody chlewnej zmienił się pod wpływem wystąpienia ASF, a związane z tym konsekwencje redukcji pogłowia loch, głównie w Chinach powodują, że lawinowo rosną zarówno ceny tuczników, jak i materiału hodowlanego. W Chinach za tucznika płacono już po 750 dolarów.
Skutki wystąpienia ASF oraz zasady bioasekuracji były głównymi tematami zorganizowanego przez P.H. Konrad spotkania dla producentów trzody chlewnej. Współorganizatorami imprezy były firmy: BNP Paribas, Sazet Energy, Cargill, SIU-VET Gabinet Weterynaryjny, AgroIntegracja, Farmutil S.A. praz JHJ.
Pogłowie loch w Chinach wynosiło przed pojawieniem się ASF ok. 35 mln szt., ale po stwierdzeniu tej choroby chińska hodowla musiała pozbyć się, jak się szacuje, 12-14 mln loch. Zakłada się też, że odbudowa do poprzedniego stanu zajmie Chińczykom ok. 6 lat i będzie utrudniona poprzez ograniczoną dostępność do wysokiej jakości materiału genetycznego, dostępności do wolnych od chorób obiektów charakteryzujących się wysokim bezpieczeństwem biologicznym.
W dodatku okazuje się, że wieprzowina jest najczęściej wybieranym gatunkiem mięsa w Chinach i dlatego rozprzestrzeniający się tam ASF spowodował rekordowe wzrosty cen. Wielu tamtejszych producentów trzody chlewnej zrezygnowało całkowicie z prowadzenia produkcji, a spora część jest niechętna do odbudowywania swoich stad w obawie przed ponownym pojawieniem się ASF. Władze Chin starają się zachęcać rolników do zwiększenia produkcji świń i innych gatunków, obawiają się bowiem konsekwencji o charakterze politycznym mogących wyniknąć z braku wieprzowiny.
Remigiusz Bilski (kierownik regionu d.s. trzody chlewnej w P.H. Konrad) przywitał gości i przedstawił program konferencji, następnie Tomasz Kaniewski (specjalista d.s. żywienia trzody chlewnej w Cargill Poland) omówił sytuację na rynku polskim i światowym. Ofertę firmy Farmutil S.A. przedstawiła Elżbieta Maćkowska, zaś Magdalena Kowalewska (BNP Paribas) zaprezentowała perspektywy globalne dla rynku trzody chlewnej. O projekcie fotowoltanicznym dla rolników mówili Mariusz Kosmalski, Marek Orczykowski i Bartłomiej Daca z Sazet Energy. Wspólna polityka rolna po roku 2020 i jej wpływ na spółdzielczość na wsi były tematem prezentacji Wojciecha Strybulskiego z Agrointegracjji.