ASF. Zasady bioasekuracji powinny być bardziej rygorystyczne
Ognisko ASF, które 20 marca zostało potwierdzone na dużej fermie świń w woj. lubuskim jest przykładem tego, że nawet rygorystyczne przestrzeganie zasad bioasekuracji nie wystarczy.
ASF w chlewniach zazwyczaj jest stwierdzany w letnich miesiącach. W tym przypadku było inaczej. Dlatego zdaniem Krajowego Związku Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej POLPIG, branża powinna się przygotować na możliwość wystąpienia większej sezonowej liczby ognisk w okresie pomiędzy czerwcem a wrześniem.
Wirus ASF jest bardzo aktywny w populacji dzików. W tym roku wykryto już ponad 1500 przypadków pomoru u tych zwierząt.
Presja wirusa ASF narasta. Dzików wciąż jest za dużo
Główny Inspektorat Weterynarii informuje, że do 6 marca w woj. lubuskim było ich 245, a w woj. wielkopolskim 61. Co ciekawe żadnego nie wykryto w woj. dolnośląskim.
Hodowcy z KZP-PTCH POLPIG informują, że w związku z epidemią koronawirusa polowania na dziki zostały ograniczone do minimum. Dlatego jego presja w środowisku będzie rosła.
Główny Inspektorat Weterynarii oraz Branżowe Porozumienie ds. Walki z ASF przygotowało więc podwyższone zasady bioasekuracji dla gospodarstw utrzymujących świnie.
"Program jest dobrowolny i dostępny dla wszystkich gospodarstw, które spełnią dodatkowe wymagania. Umożliwia warunkowe odstąpienia od wymogu badania próbek krwi w kierunku ASF przed każdorazową wysyłką świń" czytamy w komunikacie KZP-PTCH POLPIG.
Ognisko ASF potwierdzone. Blisko 24 tys. świń do utylizacji
Nowe podwyższone zasady bioasekruacji obejmują m.in. wprowadzenie ogrodzenia chlewni, które stanowi zabezpieczenie przed dostępem zwierząt dzikich, domowych oraz szkodników tj. gryzoni.
Obiekty mają zostać podzielone na część brudną i czystą. Okna oraz inne wloty i wyloty powietrza powinny zostać zabezpieczone siatką o oczkach uniemożliwiających dostęp gryzoniom i ptakom
System magazynowania paszy ma być zamknięty.
Hodowcy powinni wydzielić w chlewni kojce lub zamykane pomieszczenia dla zwierząt chorych. Kontener lub pomieszczenie do przetrzymywania zwłok padłych świń mają być zabezpieczone przed dostępem zwierząt.
Personel tj. stała obsługa właścicielska lub najemna ma składać oświadczenia o braku kontaktu ze świniami poza miejscem wykonywania pracy. ich odzież robocza powinna być zabezpieczona. Należy wprowadzić zakaz wnoszenia przez jakiekolwiek osoby wchodzące na teren fermy produktów pochodzenia zwierzęcego
Rolnicy na kwarantannie. Czego muszą przestrzegać?
Bioasekuracja powinna obejmować zakaz skarmiania paszami wyprodukowanymi we własnym gospodarstwie z surowców, które nie były poddane kwarantannie w kontrolowanych warunkach.
Gospodarstwo powinno posiadać plan dezynfekcji, dezynsekcji i deratyzacji oraz "plan środków bezpieczeństwa biologicznego".
Sprzęt do obsługi świń, manipulacji przy paszy lub odchodach ma być używany wyłącznie w danym gospodarstwie i odpowiednio w strefie czystej i brudnej.
Nowe dobrowolne zasady bioasekuracji dla gospodarstw utrzymujących trzodę chlewną znajdziesz TUTAJ.
- Więcej aktualnych informacji na temat afrykańskiego pomoru świń znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu Hoduj z Głową Świnie. ZAPRENUMERUJ