ASF – trwa liczenie dzików

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
03-11-2016,7:00 Aktualizacja: 08-11-2016,8:18
A A A
Inwentaryzacja dzików w polskich lasach potrwa do 6 listopada, a jej wyniki mają być przedstawione 10 listopada. Liczenie zostało zarządzone w związku z rozprzestrzenianiem się ASF – informuje polskie radio.
 
Liczenie dzików jest przeprowadzane na polecenie ministra środowiska i odbywa się jednocześnie we wszystkich nadleśnictwach w całym kraju. Bierze w nim udział 35 tys. osób, z różnych instytucji i organizacji. Oprócz liczenia szukają oni również padłych dzików. Jak dodaje wiceminister Andrzej Konieczny, to ważne ponieważ w martwych zwierzętach wirus utrzymuje się długo i są one jedną z przyczyn rozprzestrzeniania się choroby. 
 
asf, dziki, przypadek asf, padlina

ASF. Padłe dziki są groźniejsze od żywych

Martwe dziki są dużo bardziej niebezpieczne niż żywe. Dlatego wyszukiwanie i zbieranie padłych sztuk jest obecnie najważniejszą czynnością związaną ze zwalczaniem ASF. Im szybciej zwłoki zostaną znalezione tym mniej będzie źródeł wirusa. -...
 
- W każdej regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych, których mamy 17, jest wybierany obszar 10 proc., wliczane są również lasy prywatne. Na tym obszarze odbywa się inwentaryzacja, czyli liczenie dzików - wyjaśnia Anna Malinowska, rzecznik prasowy Przedsiębiorstwa Lasy Państwowe.
 
Zmniejszenie populacji dzików jest niezbędne, aby zatrzymać rozprzestrzenianie się wirusa ASF. Zdaniem Tadeusza Blicharskiego, dyrektora biura w Polskim Związku Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej POLSUS, dotychczasowe działania w tej dziedzinie są realizowane opieszale i potrzebne jest radykalne zmniejszenie populacji dzików.
 
Specustawa dotycząca zwalczania ASF daje powiatowym lekarzom weterynarii prawo podejmowania decyzji o dodatkowym odstrzale dzików. Jak twierdzi Jacek Łukaszewicz, prezes  Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej podjecie takiej decyzji wymaga lokalnej analizy sytuacji i pomoże w tym inwentaryzacja dzików.
 
Jak podkreśliła Anna Malinowska, rzecznik prasowy Lasów Państwowych populacja dzików wzrosła przede wszystkim w wynik łagodnych zim i zwiększenia obszarów uprawy kukurydzy, która jest doskonałą paszą dla dzików. 
 
Odstrzału  dzików mają dokonać myśliwi zrzeszeni w Polskim Związku Łowieckim.
 
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA