ASF ogarnął już prawie cały kraj. Wybito 2,5 miliona świń

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Andrzej Borowiak PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
19-06-2019,9:15 Aktualizacja: 19-06-2019,9:22
A A A

Od lutego w związku z ASF wybito w Wietnamie łącznie 2,5 mln sztuk trzody chlewnej - poinformowało tamtejsze ministerstwo rolnictwa, oceniając, że choroba może się rozprzestrzenić na wszystkie prowincje kraju.

- Choroba, która jest niegroźna dla ludzi, ale śmiertelna dla nierogacizny, zaatakowała już w 58 spośród 63 wietnamskich prowincji - przekazał Ngyuen Van Long, szef działu epidemiologii w wydziale zdrowia zwierząt resortu rolnictwa Wietnamu.

ASF, ognisko, trzoda chlewna, wirus

Wirus ASF zaatakował w woj. lubelskim. Szóste ognisko choroby potwierdzone

Główny lekarz weterynarii poinformował dziś (18 czerwca) o potwierdzeniu szóstego w tym roku ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF). Wirus potwierdzono w gospodarstwie w woj. lubelskim.   ASF u świń potwierdzono na podstawie...

Inny wysokiej rangi urzędnik tego wydziału ocenił, zastrzegając sobie anonimowość, że jest "tylko kwestią czasu", aż wirus rozprzestrzeni się na wszystkie 63 prowincje.

Wieprzowina stanowi trzy czwarte całkowitej konsumpcji mięsa w liczącym 95 mln mieszkańców Wietnamie. Większość z 30 mln świń hodowanych na wietnamskich fermach trafia na rynek wewnętrzny. Pierwsze ognisko ASF wykryto w Wietnamie w lutym.

Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) zaleciła w marcu władzom Wietnamu, aby ogłosiły ogólnokrajowy stan kryzysowy ze względu na ASF. Od sierpnia 2018 roku choroba rozprzestrzeniła się również na terenie sąsiadujących z Wietnamem Chin.

Wietnamskie władze ogłosiły w maju, że do walki z rozprzestrzenianiem się choroby włączone zostaną wojsko i policja. Zaapelowały również do mieszkańców, by nie rezygnowali ze spożywania wieprzowiny.

Według Can Van Luca, ekonomisty z Banku Inwestycji i Rozwoju Wietnamu afrykański pomór świń nie wpłynął jak dotąd znacząco na gospodarkę kraju.
 

  • Informacje dotyczące afrykańskiego pomoru świń oraz tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA