ASF. Kiedy nie otrzymamy odszkodowania za wybicie stada?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
11-10-2019,8:00 Aktualizacja: 10-10-2019,17:25
A A A
Afrykański pomór świń (ASF) jest chorobą zwalczaną z urzędu. Dlatego rolnikom, którym zlikwidowano całe stado przysługuje odszkodowanie ze skarbu państwa, ale nie w każdym przypadku.
 
Odmowa wypłacenia odszkodowania za straty poniesione w wyniku wtargnięcia do fermy wirusa ASF może dotyczyć rolników, którzy wprowadzili do swojego gospodarstwa zwierzę, o którym wiedzieli, że jest chore, zakażone lub podejrzane o chorobę - informuje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej (KZP-PTCH).
 
obcinanie ogonów, prosięta, trzoda chlewna, świnie

Obcinanie ogonów u prosiąt tylko do 2030 roku

Władze Holandii ogłosiły, że kraj ten ma zaprzestać obcinania ogonów u prosiąt maksymalnie do 2030 roku. Minister rolnictwa Holandii Carola Schouten, jak podaje portal 3trzy3, postanowiła, że rutynowe obcinanie ogonów u prosiąt w...
Sytuacja ta dotyczy także posiadaczy zwierząt, którzy nie zastosowali się do obowiązków określonych w przepisach o identyfikacji i rejestracji zwierząt. 
 
Naruszenia te dotyczą braku lub nieprawidłowości związanych ze zgłoszeniem siedziby stada, oznakowania świń oraz zgłoszenia zdarzeń w siedzibie stada do oddziału ARiMR w określonym terminie.
 
Wypłata odszkodowań nie przysługuje również gdy rolnik nie zgłosi podejrzenia choroby do powiatowego lekarza weterynarii albo innych osób lub instytucji wymienionych w ustawie, a także nie będzie przestrzegał zakazów i nakazów wydanych w drodze decyzji przez odpowiednie organy.
 
Jak podkreślają eksperci z KZP-PTCH rolnik, który świadomie lekceważy zasady bioasekuracji i nie zgłasza upadków części stada podejrzewając zakażenie wirusem ASF, a następnie sprzedaje pozostałe świnie narażając na straty swoich kontrahentów zasługuje na napiętnowanie. 
 
Potępianie takiego działania jest konieczne i wymaga zdecydowanych decyzji administracyjnych z powiadomieniem organów ścigania włącznie.
 
Eksperci zaznaczają, że nikt nie powinien mieć wątpliwości, że w takim przypadku odszkodowanie z powodu strat związanych z wystąpieniem ogniska ASF nie przysługuje.
 
  • Więcej aktualnych informacji na temat afrykańskiego pomoru świń będzie można znaleźć w najnowszym wydaniu magazynu Hoduj z Głową Świnie. ZAPRENUMERUJ
 
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA